Yellowstone: Największy gejzer świata po trzech latach uśpienia wybuchł 3 razy!

0

Największy na świecie aktywny gejzer, który znajduje się na szczycie potężnego czynnego wulkanu, wybuchł po raz trzeci w ciągu ostatnich sześciu tygodni, prowadząc geologów do wypowiadania się na temat „niezwykłej” aktywności na terenie wulkanicznym.

Geolodzy z Parku Narodowego Yellowstone ogłosili, że trzecia erupcja została odnotowana w miejscu gejzera, które spoczywa na masywnym czynnym wulkanie.

US National Park Service ujawniło, że odwiedzający park po raz pierwszy zauważył rzadką erupcję gejzera Steamboat w piątek rano.

„Niezwykła” liczba erupcji, trzecia w ciągu sześciu tygodni, wywołała obawy przed wybuchem wulkanu w Parku Narodowym Yellowstone.

Jednak geolodzy w parku szybko wyjaśnili, że aktywność sejsmiczna i erupcje gejzerów nie wskazują jeszcze na destrukcyjną erupcję wulkanu w stanie Wyoming.

Gejzer Steamboat wybuchł 15 marca, 19 kwietnia i 27 kwietnia, po uśpieniu przez trzy lata.

Gejzer w Wyoming może strzelać w powietrze na wysokość 91 metrów, co czyni go drugim najpotężniejszym gejzerem w historii a po przebudzeniu największym aktywnym gejzerem w tym momencie.

Naukowcy upierali się, że nie ma powodu, by podejrzewać, że zwiększona częstotliwość erupcji w Steamboacie świadczy o tym, że kaldera Yellowstone – masywny krater wulkanu poniżej gesyera – ma wkrótce wybuchnąć.

Michael Poland, naukowiec odpowiedzialny za obserwatorium, powiedział: „Nic nie wskazuje na to, że zbliża się jakakolwiek erupcja wulkanu”.

Gejzer Steamboat wybucha 3 razy po okresie trzyletniego uśpienia
Gejzer Steamboat wybucha 3 razy po okresie trzyletniego uśpienia

Naukowiec wyjaśnia, że największym zagrożeniem świadczącym o erupcji Superwulkanu Yellowstone byłoby wyschnięcie wód w podziemnym systemie hydrotermalnym, co wskazywałoby, że magma zbliżała się do powierzchni.

Dr Poland twierdzi, że częstotliwość ostatnich erupcji po prostu odzwierciedla "przypadkowość"
Dr Poland twierdzi, że częstotliwość ostatnich erupcji po prostu odzwierciedla „przypadkowość”

Yellowstone: Największy gejzer świata po trzech latach uśpienia wybuchł 3 razy! 1

Mimo że od ponad 70 000 lat jest uśpiony, wulkan Yellowstone pozostaje aktywny i nadal ma potencjał do wybuchu w pewnym momencie. Jego erupcja może być katastrofalna dla USA jak i całego świata ale puki co naukowcy uspakajają opinię publiczną.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o