sponsorowane...

Wysokie ryzyko ponownego wybuchu wulkanu White. AKCJA POSZUKIWAWCZA ODWOŁANA

Ryzyko, że w ciągu najbliższej doby wulkan White znów wybuchnie, wynosi 40-60 procent. Groźba kolejnego wybuchu jest zbyt wysoka, by można było odnaleźć dziewięć zaginionych osób. Bilans ofiar śmiertelnych to nadal sześć osób.

Wzrosła liczba wstrząsów na wyspie wulkanicznej White w Nowej Zelandii, co oznacza, że istnieje ryzyko kolejnej erupcji wulkanu.

Ofiar może być więcej

Wulkan White, leżący około 50 kilometrów od nowozelandzkiej Wyspy Północnej, wybuchł w poniedziałek. Zaskoczył tam grupę 47 turystów z Australii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii, Malezji i Nowej Zelandii. Zginęło sześć osób. W środę udało się zidentyfikować ostatnie ofiary. To 53-letni Australijczyk i jego 15-letnia pasierbica.

30 osób jest ciężko rannych. 27 osób ma rozległe poparzenia, z czego 22 cierpi również z powodu problemów z układem oddechowym.

– Te oparzenia są bardziej skomplikowane przez gazy i substancje chemiczne, które wydobyły się z erupcji. Rany wymagają szybszego leczenia niż w przypadku oparzeń tylko termicznych – powiedział dr Peter Watson, dyrektor medyczny szpitala w Auckland. Stwierdził, że rekonwalescencja niektórych pacjentów może potrwać kilka miesięcy.

Wysokie ryzyko ponownego wybuchu wulkanu White. AKCJA POSZUKIWAWCZA ODWOŁANA

Nie mogą kontynuować poszukiwań

Z powodu ogromnego ryzyka ponownej erupcji niemożliwe są obecnie poszukiwania zaginionych dziewięciu osób.

– Podsumowując, wczoraj istniało wysokie ryzyko wybuchu. Dziś jest jeszcze większe. I wszystkie nasze parametry pogarszają się z każdą chwilą – powiedział w środę Graham Leonard, starszy wulkanolog w GNS Science – instytucie badań geologicznych, geofizycznych i jądrowych.

Nad wyspą wulkaniczną wciąż unosi się smuga dymu

– Rozmawiałam z wieloma osobami zaangażowanymi w tę operację i bardzo chcą wrócić tam, by sprowadzić do domu zaginionych – powiedziała nowozelandzka premier Jacinda Ardern. Monitoring z powietrza nie wykrył jednak żadnych oznak obecności człowieka.

Policja stwierdziła, że priorytetem jest bezpieczeństwo zespołów ratowniczych.

– Nie możemy narażać innych ludzi na niebezpieczeństwo wyjścia na wyspę, dopóki nie będziemy absolutnie pewni, że wyspa jest rzeczywiście bezpieczna – tłumaczył komisarz Bruce Bird.

Rocznie na wycieczki na wyspę White wybiera się ponad 10 tysięcy osób. Mówi się, że jest to “najbardziej dostępny aktywny wulkan morski na świecie”.

Wysokie ryzyko ponownego wybuchu wulkanu White. AKCJA POSZUKIWAWCZA ODWOŁANA


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.