Wyczyniec – czym jest i jak z nim walczyć?

Wyczyniec polny stanowi poważny problem dla upraw dla wielu rolników. Czym dokładnie jest wyczyniec i w jaki sposób można z nim walczyć?

Na polach uprawnych może pojawić się wielu nieproszonych gości. Jednym z nich jest wyczyniec polny, który przez dość długi czas nie stanowił problemów, niemniej jednak w ostatnim czasie rolnicy narzekają na nieco coraz częściej.

Głównym powodem większego zachwaszczenia wyczyńcem są monokultury i krótkie połodozmiany, lecz także cieplejszy klimat, co zauważalne jest również w Polsce. Wobec tego zachwaszczenie wyczyńcem polnym jest coraz powszechniejsze.

Czym jest wyczyniec polny?

Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides Huds.) jest gatunkiem rośliny wieloletniej, która zaliczana jest do wiechlinowatych. Rośnie obecnie w różnych zakątkach świata, w tym także w Europie, na terenie Polski.

Jest to powszechnie spotykany chwast, który charakteryzuje się szorstkim źdźbłem o wysokości do około 50 cm. Jego kwiaty zebrane są w wąską wiechę. Kwitnie od maja do lipca.

Jak walczyć z wyczyńcem polnym?

Zwalczanie chwastów w zbożach, w tym także wyczyńca polnego, powinno bazować na sprawdzonych preparatach, które działają szybko i skutecznie.

Dobór odpowiedniego preparatu niszczącego chwasty – herbicydu jest tutaj szczególnie ważny, ponieważ coraz częściej obserwuje się zjawisko odporności wyczyńca na różnego rodzaju preparaty.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych preparatów pozwalających na skuteczną walkę z chwastami takimi jak wyczyniec polny. Są to także preparaty używane w celu walki z innymi chwastami, na przykład z miotłą zbożową czy z owsem głuchym. Jednym z takich preparatów jest Axial® 50EC, który może być stosowany nawet przy bardzo niskich temperaturach – rzędu 3 stopni Celsjusza, czyli późną jesienią oraz wczesną wiosną.

Kiedy walczyć z wyczyńcem polnym? W przypadku tego chwastu jego wschody następują nawet w 80 procentach na jesień, natomiast pozostałe 20 procent przypada na wiosnę. Wobec tego ważne jest zastosowanie herbicydów jeszcze jesienią – wówczas efekty będą najlepsze.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here