Wulkan w południowej Japonii ćwierć wieku był uśpiony. Wczoraj eksplodował z kilku kraterów

Wulkan znajdujący się w południowej Japonii wybuchł w czwartek po raz pierwszy od 250 lat, wyrzucając w powietrze gorącą parę i popiół na wysokość setek metrów.

Choć erupcja nie spowodowała żadnych zniszczeń, władze apelują do mieszkańców, by nie zbliżali się do niespokojnej góry, która może powodować kolejne erupcje.

„Istnieje prawdopodobieństwo, że (góra Io) stanie się jeszcze bardziej aktywna” – powiedział Makoto Saito, urzędnik z japońskiej agencji meteorologicznej (JMA), potwierdzając wybuch. Podczas telewizyjnej konferencji prasowej ostrzegł mieszkańców okolicy, by trzymali się z daleka od góry, będącej części grupy wulkanów Mount Kirishima, gdy grube chmury popiołu rozprzestrzeniają się z krateru.

To pierwsza poważna erupcja wulkanu 1768 roku – informuje Japońska Agencja Meteorologiczna. Instytut ostrzegł, że duże skały mogą spadać w promieniu trzech kilometrów.

Wybuch wyrzucił dym i popiół na wysokość czterystu metrów. Materiał filmowy uchwycony przez kamery JMA oraz lokalne media pokazały grubą białą i szarą zasłonę dymu unoszącą się z kilku obszarów górskich.

Nie ma również żadnych doniesień o zniszczeniach bądź ofiarach śmiertelnych – powiedział szef gabinetu Yoshihide Suga, dodając, że rząd „podejmuje wszelkie możliwe środki”, by zapobiec ewentualnej tragedii.

Wulkan Io znajduje się kilka kilometrów od Shinmoedake, który pojawił się w 1967 roku w filmie „You Only Live Twice” z Jamesem Bondem w roli głównej. Jego erupcja miała miejsce w marcu, ale również okazała się niegroźna.

Japonia, z dziesiątkami aktywnych wulkanów, znajduje się na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie odnotowuje się najwyższą aktywność sejsmiczną oraz liczne wulkaniczne erupcje. W styczniu japoński żołnierz zginął, a kilka innych osób zostało rannych po niespodziewanym wybuchu wulkanu w pobliżu popularnego ośrodka narciarskiego w północno-zachodniej części Tokio.

Jednak najtragiczniejsza erupcja od 90 lat miała miejsce 27 września 2014 r. Góra Ontake, znajdująca się w środkowej prefekturze Nagano, wybuchła bez wcześniejszego ostrzeżenia. Szacuje się, że 63 osoby, które wspięły się na szczyt, by podziwiać nadchodzącą jesień w przyrodzie, zmarły wskutek upadających fragmentów skał i trujących gazów.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Zobacz komentarze (1)

  • "ćwierć wieku był uśpiony"
    "po raz pierwszy od 250 lat".
    To ile ćwierć czyli 25 czy 250 lat, bo różnica sporawa.

This website uses cookies.