Wideo blog – konflikt Ukraina Rosja

Na wideo blogu prezentujemy każdego dnia najciekawsze filmy dotyczącego kryzysu na Ukrainie


Czwartek 20 marca 2014


Prorosyjskie tłumy przejęły dwa ukraińskie okręty w Sewastopolu.


Sobota 15 marca 2014


Rosja przysłała dziś na Krym 25 pojazdów batalionu przeciwlotniczego, m.in. S-300 – rakietowe systemy przeciwlotnicze. Razem z nimi na Krym przypłynęły pojazdy i sprzęt wojsk inżynieryjnych, w tym ciągniki pancerne, cysterny, mobilne generatory wysokoprężne – pisze „Ukraińska Prawda.”

Pojazdy dotarły na Krym przez przeprawę promową w Kerczu. Tam zostały załadowane na platformy kolejowe.

„Około godz. 18 pociąg przybył do Hwardijśke, 22 km na północ od Symferopola” – opisuje Omar Chajjam. Mieszkaniec Krymu nagrał przejazd pociągu.


Rosyjska grupa desantowa otoczyła w sobotę po południu gazową stację rozdzielczą w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej. Wieś ta znajduje się na granicy między Autonomiczną Republiką Krymu (ARK) a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Według mediów rosyjscy żołnierze, którzy zostali zrzuceni z czterech helikopterów, opanowali także platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe. Zarówno platforma, jak i stacja są własnością spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać.

Ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że dzięki jego wysiłkom siły rosyjskie nie zdołały przedostać się na teren obwodu chersońskiego, a Straż Graniczna poinformowała, że Rosjanie wyjaśnili, iż celem ich operacji jest „obrona stacji gazowej przed możliwym atakiem terrorystycznym”


Do szturmu na budynek administracji doszło po raz kolejny w Doniecku. Siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowali prorosyjscy demonstranci, którzy wyłamali rolet przeciwwłamaniowe i dostali się do środka, demolując wnętrze budynku.

Protestujący wokół budynku trzymają flagi Rosji i krzyczą: „Zagłębie Donieckie to Rosja”, a także określają miejscowego oligarchę Rinata Achmetowa mianem „wroga narodu” i wyrażają swoje poparcie dla przywódcy separatystów Pawła Hubariewa, który przebywa w areszcie. Żądają także referendum, oficjalnie o federalizacji Ukrainy, choć część otwarcie mówi, że następnym krokiem będzie ogłoszenie niepodległości obwodu i dołączenie do Federacji Rosyjskiej. Ochrona manifestacji pilnuje, aby nie doszło do żadnych prowokacji.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o