Wietnam: już 106 ofiar tajfunu Damrey

Liczba śmiertelnych ofiar tajfunu, który uderzył w środkowo-południowe wybrzeże Wietnamu w ostatni weekend, powodując rozległe powodzie, wzrosła w środę do 106 osób, ale wciąż około 25 pozostaje zaginionych – donosi agencja Associated Press, powołując się na oświadczenie miejscowych władz.

Tajfun Damrey spowodował poważne zniszczenia przed szczytem Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w tym tygodniu, w którym wezmą udział liderzy z całego świata. W sobotę spotkanie zaplanowano w mocno dotkniętym powodziami starożytnym mieście Hoi An, oddalonym o 30 minut jazdy od Danang, więc nie jest jasne, czy wizyta liderów nie zostanie przeniesiona gdzie indziej.

Urzędnik z Narodowego Komitetu Poszukiwawczo-Ratowniczego powiedział w oświadczeniu, że żołnierze, policja, milicjanci oraz lokalni mieszkańcy poszukują zaginionych. Z kolei ci, którzy zginęli, zostali zabici przez walące się domy, podmyte przez powódź lub byli pasażerami statków, które przewróciły się na morzu podczas sztormu. Urzędnik, który wypowiedział się pod warunkiem zachowania anonimowości,gdyż nie był upoważniony do udzielania wywiadów w mediach, powiedział, że burza spowodowała obrażenia u innych 197 osób.

Meteorolodzy twierdzą, że poziom wód w większości rzek regionu dotkniętego kataklizmem obniża się, ale władze Wietnamskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Katastrofom poinformowały, że części głównej autostrady są wciąż pokryte wodą do wysokości jednego metra, co zakłóca ruch uliczny. Spuszczono wodę z 49 zbiorników, które były niebezpieczne pełne. Wszystkim poszkodowanym przez burzę rząd przeznaczył pomoc w wysokości 44 milionów dolarów.

Aż 1700 mm deszczu spadło do poniedziałku na jednej z wietnamskich stacji meteorologicznych. Opady mają trwać do środy, zanim osłabną w czwartek.

Dramney to druga klęska żywiołowa, która dotknęła ten stosunkowo biedny kraj Azji Południowo-Wschodniej na przestrzeni ostatniego miesiąca. Aż 75 osób zginęło, a 28 zostało uznanych za zaginione w wielu północnych i środkowych prowincjach w październiku przez powodziowe wywołane tropikalną burzą.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

This website uses cookies.