Wielkie wycofanie

wielkie wycofanie

W tym tygodniu wydarzyło się coś niezwykłego:

Taro Kono, japoński minister obrony ogłosił, że rząd japoński wstrzymuje swój plan rozmieszczenia nowego, wielomiliardowego systemu obrony przeciwrakietowej. 

Tokio zobowiązało się do zakupu systemu Aegis Ashore od USA w 2017 r., Co jest spowodowane wzrostem prowokacji rakietowych przez Koreę Północną. Ale Kono odłożył plany na czas nieokreślony, powołując się na przekroczenie budżetu i harmonogramu.

loading...

Ogłoszenie tej decyzji zaskoczyło wszystkich. Rozczarowani są nie tylko gubernatorzy prefektur, w których system ma być zlokalizowany ale nawet rząd USA.

Co? Japonia bez ostrzeżenia wycofuje wielomiliardową umowę obronną z kluczowym kontrahentem w USA? Co tu się dzieje?

Dla tych, którzy nie śledzą geopolitycznych i wojskowych spraw w regionie Azji i Pacyfiku, może to nie brzmieć jak najbardziej niezwykła rzecz, jaka wydarzy się w 2020 roku – i, szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę rok, w którym żyjemy, być może nie jest. Ale sojusz wojskowy między Japonią i Stanami Zjednoczonymi stanowi podstawę porządku bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku od końca drugiej wojny światowej, a pomysł Japonii, aby podjąć tak monumentalną decyzję jednostronnie, nawet bez uprzedniego poinformowania swoich amerykańskich odpowiedników, byłby nie do pomyślenia nawet kilka lat temu.

W rzeczywistości nie chodzi tylko o region Azji i Pacyfiku. Od Europy po Bliski Wschód i Amerykę Południową zachodzi niezwykła zmiana, polegająca na zanikaniu potęgi i wpływów USA na całym świecie. Czy więc epoka USA po II wojnie światowej naprawdę się skończyła? A jeśli tak, co to oznacza dla przyszłości globalnej geopolityki?

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here