sponsorowane...

USGS: Wulkan Kilauea na Hawajach budzi oznaki kolejnej niszczycielskiej erupcji

kilauea volcano

Krater Halema’uma’u na Kilauea, znajdujący się na Hawajach, był stosunkowo cichy przez ostatni rok po szaleńczej aktywności w 2018 roku.

Ale od co najmniej 2019 r. Nastąpiła zmiana, która według naukowców stanowi ogromne zagrożenie dla Wielkiej Wyspy. Woda zaczęła gromadzić się w kalderze, tworząc wybuchowe jezioro.

USGS: Wulkan Kilauea na Hawajach budzi oznaki kolejnej niszczycielskiej erupcji
Sekwencja zdjęć satelitarnych krateru Halema’uma’u przed osuszeniem jeziora lawy (po lewej), po zapadnięciu się krateru (w środku) i po dziewięciu miesiącach gromadzenia się wody na dnie krateru (po prawej). (Dane Joshua Stevens / Landsat z US Geological Survey)

Nowe jezioro kraterowe zagraża gwałtowną erupcją

Obecnie woda ma powierzchnię większą niż pięć boisk piłkarskich a głębokość jeziora to 15 metrów. Woda zmieniła również kolor z pierwotnego zielonego na rdzawobrązowy z powodu reakcji chemicznych zachodzących w wodzie.

USGS: Wulkan Kilauea na Hawajach budzi oznaki kolejnej niszczycielskiej erupcji
Jezioro kraterowe wulkanu Kilauea

Woda w kraterze jest największym problemem. Może doprowadzić do gwałtownej erupcji wulkanu.

USGS informuje o dwóch możliwych scenariuszach. Pierwszy to ten, w którym zapadająca się kaldera wulkanu doprowadza do powstania szczeliny, do której wleje się woda i w momencie kontaktu z magmą doprowadzi do nagłej eksplozji.

W drugim scenariuszu podnosząca się lawa i tak w pewnym momencie rozszczelni kalderę i spotka się z wodą przyśpieszając wybuch wulkanu.

USGS: „ Nie chcemy siać paniki, ale istnieje coraz większe zagrożenie wybuchów wybuchowych Kilauea


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.