USGS ostrzega przed toksycznymi emisjami gazów w Parku Narodowym Yellowstone które zabiły setki zwierząt

Wulkan YELLOWSTONE jest przedmiotem wielu spekulacji na temat tego, czy nastąpi poważna erupcja w przyszłości – ale teraz władze Parku Narodowego mają bardziej palący problem. Eksperci ostrzegają przed toksycznymi gazami wypływającymi z superwulkanu.

Park Narodowy Yellowstone jest domem dla tysięcy gorących źródeł i gejzerów wyrzucających chmury głównie nieszkodliwych gazów. Ale w głębszych partiach pustyni Yellowstone turyści muszą mieć się na baczności, wydobywające się toksyczne opary śmiercionośnego gazu są wystarczająco silne, by zabić.

Naukowcy z USGS badający wulkan Yellowstone ostrzegają o  pojawiającym się nowym niebezpieczeństwie w najnowszym wydaniu tygodnika Yellowstone Caldera Chronicles .

Dziesiątki zwierząt w Yellowstone padły martwe na przestrzeni ostatnich tygodni w wyniku wdychania toksycznych oparów. Dwóch głównych zabójców to dwutlenek węgla (CO2) i siarkowodor (H2S), które koncentrują się wokół poziomu ziemi.

Większość gazów emitowanych przez sieć hydrotermalną Yellowstone to nieszkodliwe gazy pary wodnej.

CO2 jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Z drugiej strony H2S jest łatwiej zauważalny dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi gnijących jajek, ale gaz jest również bezbarwny i łatwopalny. Oba gazy typowo gromadzą się wokół poziomu gruntu, ponieważ są cięższe od powietrza. To może być całkowicie zabójcze dla ludzi i zwierząt.

W większości przypadków wiatr będzie rozcieńczał dwutlenek węgla i siarkowodór do niskich stężeń, które nie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Jednakże, w pewnych bardzo stabilnych warunkach atmosferycznych, te stosunkowo ciężkie gazy mogą gromadzić się w nisko położonych obszarach i stanowić poważne zagrożenie.

Gazy z wulkanu Yellowstone
Gazy z wulkanu Yellowstone

Zgodnie z zaleceniami National Park Service, ludzie powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń gazowych podczas eksploracji tych obszarów i natychmiast opuścić teren parku, jeśli czują się niedobrze.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here