USGS ostrzega przed toksycznymi emisjami gazów w Parku Narodowym Yellowstone które zabiły setki zwierząt

0
21

Wulkan YELLOWSTONE jest przedmiotem wielu spekulacji na temat tego, czy nastąpi poważna erupcja w przyszłości – ale teraz władze Parku Narodowego mają bardziej palący problem. Eksperci ostrzegają przed toksycznymi gazami wypływającymi z superwulkanu.

Park Narodowy Yellowstone jest domem dla tysięcy gorących źródeł i gejzerów wyrzucających chmury głównie nieszkodliwych gazów. Ale w głębszych partiach pustyni Yellowstone turyści muszą mieć się na baczności, wydobywające się toksyczne opary śmiercionośnego gazu są wystarczająco silne, by zabić.

Naukowcy z USGS badający wulkan Yellowstone ostrzegają o  pojawiającym się nowym niebezpieczeństwie w najnowszym wydaniu tygodnika Yellowstone Caldera Chronicles .

Dziesiątki zwierząt w Yellowstone padły martwe na przestrzeni ostatnich tygodni w wyniku wdychania toksycznych oparów. Dwóch głównych zabójców to dwutlenek węgla (CO2) i siarkowodor (H2S), które koncentrują się wokół poziomu ziemi.

Większość gazów emitowanych przez sieć hydrotermalną Yellowstone to nieszkodliwe gazy pary wodnej.

CO2 jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Z drugiej strony H2S jest łatwiej zauważalny dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi gnijących jajek, ale gaz jest również bezbarwny i łatwopalny. Oba gazy typowo gromadzą się wokół poziomu gruntu, ponieważ są cięższe od powietrza. To może być całkowicie zabójcze dla ludzi i zwierząt.

W większości przypadków wiatr będzie rozcieńczał dwutlenek węgla i siarkowodór do niskich stężeń, które nie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Jednakże, w pewnych bardzo stabilnych warunkach atmosferycznych, te stosunkowo ciężkie gazy mogą gromadzić się w nisko położonych obszarach i stanowić poważne zagrożenie.

Gazy z wulkanu Yellowstone
Gazy z wulkanu Yellowstone

Zgodnie z zaleceniami National Park Service, ludzie powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń gazowych podczas eksploracji tych obszarów i natychmiast opuścić teren parku, jeśli czują się niedobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.