Ukraińcy alarmują, że Rosjanie formują dywizje pancerne tuż przy granicy

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy, generał Wiktor Mużenko oświadczył we wtorek, że Rosja gromadzi od sierpnia wojska w pobliżu granicy obu państw, co zwiększyło zagrożenie militarne z jej strony do poziomu najwyższego od czasu aneksji Krymu w 2014 roku

„Charakter dyslokacji sił wskazuje, że w szybkim tempie Rosjanie mogą sformować ugrupowania ofensywne i że ich celem jest Ukraina.” – stwierdził wprost Mużenko.

„Dlatego rozpatrujemy nie tylko jeden kierunek, obwody ługański i doniecki (częściowo kontrolowane przez prorosyjskich separatystów), lecz również północno-wschodnią, wschodnią oraz południową granicę Ukrainy.” – dodał szef ukraińskiego sztabu generalnego.

Mużenko dodał, że Rosja formuje także dwie dywizje, składające się z dwóch pułków pancernych i dwóch pułków wojsk zmotoryzowanych. „Taka dywizja nie jest tworzona dla celów obronnych, lecz ofensywnych.” – podkreślił.

Na tym nie koniec. Wojskowy dodał, że Rosjanie podwoili liczbę okrętów wojennych na Morzu Azowskim. „Rosja pokazuje gotowość do zwiększania tego zgrupowania wojskowego w maksymalnie krótkim czasie. Jest to poważna sytuacja, na którą musimy reagować.” – stwierdził.

This website uses cookies.