sponsorowane...

Turcja prowokuje wojnę z Grecją i grozi interwencją zbrojną na Cyprze! Staranowali ich okręt wojskowy (WIDEO)

Turcja wojna Grecja

Napięcia na morzu Egejskim gwałtownie wzrastają.

Kuter tureckiej straży przybrzeżnej staranował grecki okręt wojskowy zacumowany przy jednej ze spornych wysp na Morzu Egejskim – donosi Fox News. Na nagraniach z greckiego monitoringu widać jak turecka jednostka zbliża się i uderza w rufę greckiej, uszkadzając ją.

Atak wygląda na zamierzony, ale nadal nie jest jasne, czy było to celowe działanie, aby zatopić grecki kuter, czy jednak błędny manewr kapitana tureckiej jednostki. Do incydentu doszło w rejonie dwóch małych bezludnych wysp, które Grecy nazywają Imia, a Turcy – Kardak. Już raz – w 1996 r. – o mały włos nie wybuchła z ich powodu wojna Turcji z Grecją.

Obserwatorzy są zaniepokojeni rosnącym napięciem między dwoma krajami, teoretycznie “sojusznikami” w ramach NATO. Konflikt zaognił się po tym jak tureckie okręty wojenne zablokowały platformę wiertniczą, którą Grecy wspólnie z władzami Cypru chcieli ustawić u cypryjskich wybrzeży.

Incydent koło Imii to kolejne takie spięcie w ostatnim czasie. Oto wcześniejsze nagranie z 17 stycznia br., na którym widać jak inny turecki okręt wojenny celowo zbliża się do greckiego kutra wojskowego i zderza się z nim w rejonie egejskiego archipelagu Dodekanez, w którym leży sporna wyspa.

Tymczasem prezydent Turcji Recep Erdogan otwarcie zagroził zbrojną interwencją Turcji na Cyprze i Morzu Egejskim jeśli greckie i międzynarodowe firmy poszukujące tam ropy i gazu “posuną się za daleko” – podała agencja EFE. “Naruszenie tureckich praw będzie miało dla Grecji przykre konsekwencje” – ostrzegł.

Z kolei główny doradca Erdogana Yigit Bulut oskarżył w telewizji TRT Stany Zjednoczone, że chcą skłonić Grecję do zaatakowania Turcji w czasie kiedy tureckie wojska są zaangażowane w Syrii. “To tak jakby mucha chciała zaatakować giganta” – szydził.

Doradca Erdogana zagroził, że odpowiedź Turcji będzie mocna i przyniesie Grecji “przerażające skutki”. “Połamiemy ręce i nogi greckich oficerów, premiera i każdego ministra, który ośmielił się wejść na wyspę Imia” – ostrzegł.

Grecki rząd apeluje o spokój, ale jego rzecznik przyznał, że w ostatnim czasie zachowanie Turcji jest coraz bardziej prowokacyjne. Do respektowania suwerenności Cypru, który ma prawo wydobywać ropę u swoich wybrzeży, wezwała władze w Ankarze Rada Europejska.

GRECJA vs TURCJA – potencjał militarny

Reporters.pl

POLECANE PRZEZ GOOGLE

2 Comments

  1. Turcja i Grecja są w NATO więc taką brednie o konflikcie mógł wymyśleć tylko przepity kacap któremu czas się sprasował z rzeczywistością, Admin to nie do ciebie nie urażaj się.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.