sponsorowane...

Toyota ujawnia jak Japonia przygotowuje się do lądowania astronautów na Księżycu

Japonia planuje lądowanie na Księżycu w 2029 r. I chce, aby jej astronauci zbadali powierzchnię Księżyca w pojeździe zbudowanym przez japońską firmę Toyota.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) i Toyota ogłosiły we wtorek, że będą współpracować przy międzynarodowych eksploracjach kosmosu, w szczególności nad opracowaniem załogowego łazika ciśnieniowego, który wykorzystuje technologie Toyoty do pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi (FCV).

Tak będzie wyglądał księżycowy pojazd Toyoty mogący przejechać 10.000 kilometrów
Tak będzie wyglądał księżycowy pojazd Toyoty mogący przejechać 10.000 kilometrów

„Załogowe łaziki ciśnieniowe będą ważnym elementem wspierającym eksplorację Księżyca, która odbędzie się w latach trzydziestych XXI wieku” – powiedział Koichi Wakata, wiceprezes JAXA. „Naszym celem jest wysłanie takiego łazika w kosmos w 2029 r.”

JAXA, która na początku tego miesiąca pochwaliła się wylądowaniem sondy Hayabusa2 na asteroidzie Ryugu, ma nadzieję, że współpraca z Toyotą „doprowadzi do powstania własności intelektualnych” potrzebnych do międzynarodowych badań kosmicznych.

Łazik księżycowy będzie wyposażony w panele słoneczne
Łazik księżycowy będzie wyposażony w panele słoneczne

FCV jest rodzajem pojazdu elektrycznego, który zamiast używać akumulatora, wykorzystuje ogniwo paliwowe z tlenu i sprężonego wodoru, które reagują ze sobą w celu wytworzenia elektryczności. Technologia zerowej emisji spalin jest już stosowana w samochodzie Mirai Toyoty. „Ogniwa paliwowe, które wykorzystują czyste metody wytwarzania energii, emitują tylko wodę, a ze względu na wysoką gęstość energii mogą dostarczyć dużo energii, dzięki czemu są szczególnie idealne do projektu omawianego z JAXA”, powiedział Shigeki Terashi, Wiceprezes wykonawczy w Toyota.

Chociaż ilość paliwa, która mogłaby zostać przeniesiona na Księżyc byłaby ograniczona, łazik ciśnieniowy miałby całkowity zasięg przelotowy Księżyca na powierzchni ponad 10 000 km.

Łazik Toyoty jest dość mały. Przewiduje, że pojazd o wymiarach 6 na 5,3 metra ma wysokość 3,8 metra. To wystarczająca ilość miejsca dla dwóch osób, powiedzmy JAXA i Toyota, lub czterech w nagłych wypadkach. Toyota i JAXA ujawniły również, że od maja 2018 roku wspólnie studiują koncepcję załogowego łazika ciśnieniowego.

Księżyc to szczególne wyzwania dla każdego pojazdu. Grawitacja to jedna szósta Ziemskiej, a powierzchnia Księżyca jest pokryta kraterami, klifami i wzgórzami. „Jest narażony na promieniowanie i warunki temperaturowe, które są znacznie trudniejsze niż na Ziemi” – powiedziała Wakata. „W przypadku szeroko zakrojonej eksploracji Księżyca przez człowieka, ciśnieniowy łazik, który może przejechać ponad 10 000 km w takich warunkach, jest koniecznością.”

Misja ispace HAKUTO-R wystartuje na rakiecie SpaceX w 2020 r., aby okrążyć księżyc, po czym nastąpi misja wylądowania na powierzchni księżyca w 2021
Misja ispace HAKUTO-R wystartuje na rakiecie SpaceX w 2020 r., aby okrążyć księżyc, po czym nastąpi misja wylądowania na powierzchni księżyca w 2021

Wspierany przez Japan Airlines Ispace ogłosił w zeszłym miesiącu, że jego misja HAKUTO-R okrąży księżyc w 2020 r. Przed misją lądowania na powierzchni w 2021 roku końcu odzyskać lód na Księżycu i nauczy się go używać jako zasobu. Jeśli potrafi rozdzielić wodę księżycową na wodór i tlen, może dostarczyć paliwa dla księżycowej Toyoty, a także dla samowystarczalnej bazy księżycowej, a nawet rakiet.

Życzę Wam czystego nieba i szeroko otwartych oczu.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.