sponsorowane...

Tajemniczy owad kolonizuje sterylne pola lawowe po erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach

Krykiet lawy zaczyna kolonizować pola lawy wulkanu Kilaue na Hawajach

Dziwna forma życia pojawiła się na jałowych polach lawy pozostawionych przez zeszłoroczną erupcję wulkanu Kilauea na Hawajach. Owadowi udaje się kolonizować surowy, sterylny krajobraz, gdy nic innego nie potrafi tam przetrwać. Przygotuj się na inwazję krykieta lawy!

W ponad trzy miesiące od maja ubiegłego roku wulkan Kilauea wylał wystarczającą ilość lawy, aby pokryć nią ponad 13 mil kwadratowych, niszcząc co najmniej 700 domów na Wielkiej Wyspie Hawajów.

Naukowcy udają się na Hawaje w tym tygodniu, aby zbadać to, co wielu biologów uważa za pierwszą wielokomórkową formę życia, która stworzy dom w surowych, sterylnych polach lawy: Caconemobius fori, krykiet lawy.

„ Wszechotaczająca lawa i gąszcz tej jałowej krainy, a potem krykiet ”, powiedziała w magazynie Science Marlene Zuk, entomolog prowadzący badania.

Krykiet lawy

Niewiele wiadomo na temat świerszczy, zwanych „hawajskim elehini nēnē pele”. Naukowcy po raz pierwszy opisali je w 1978 r., Cztery lata po tym, jak Frank Howarth, entomolog z Bishop Museum w Honolulu, uwięził około 150 z nich w starych butelkach po winie.

Entomolodzy dowiedzieli się, że świerszcze przeżywają na kawałkach rozkładających się roślin, które wpadają w pola lawy i białkach morskiej piany. Pozostają na polach lawy tylko do momentu, gdy rośliny zaczną znowu rosnąć.

Gdzie świerszcze żyją między erupcjami, pozostaje tajemnicą.

Świerszcze:

  • brak cech znalezionych u innych gatunków, które często są pierwszymi kolonizującymi nowe siedliska
  • nie latają ani nie pływaj, a one same nie wydają się być w stanie żyć w innych środowiskach. Znaleziono je tylko na polach lawy
  • brak skrzydeł, więc nie mogą tworzyć muzyki, aby zachęcić partnera.

Jak temu niezrozumiałemu owadowi udaje się rozwijać w surowym, sterylnym krajobrazie, gdy praktycznie nic innego nie jest w stanie tam przetrwać. Czy te krykiety LAWA żyją w gorącej magmie?


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.