Tajemnicza wyspa „pojawia się i znika” bez śladu (Wyspy Kanaryjskie)

Tajemnicza wyspa pojawia się i znika

Jedna z najpopularniejszych legend Wysp Kanaryjskich opowiada o tym, jak ósma wyspa pojawia się i znika w pobliżu El Hierro i można ją zobaczyć między morzem chmur na Teneryfie, La Palma, El Hierro i La Gomera.

Tajemnicza wyspa pojawia się i znika

Ta wyspa, znana od starożytności, była jedną z największych tajemnic żeglugi, biorąc pod uwagę niezliczone świadectwa z nią związane. Odbyły się oficjalne ekspedycje, aby ją znaleźć, a nawet była częścią traktatów politycznych, aby posiąść jej suwerenność. To nieuchwytna i tajemnicza wyspa San Borondón.

Pochodzenie tej wyspy sięga wyprawy morskiej przeprowadzonej w 516 r. Przez irlandzkiego mnicha św. Brendana, bohatera jednej z najsłynniejszych legend kultury celtyckiej: podróży św. Brendana lub Brandana do Ziemi Obiecanej Błogosławionej wyspy szczęścia i fortuny, czyli takiej samej wyspy.

Według tej mitologicznej opowieści mnich przekroczył Atlantyk wraz z 17 innymi zakonnikami w lichej łodzi, aż pewnego dnia znaleźli wyspę pełną drzew i innej roślinności, w której zdecydowali się osiąść. Po przybyciu postanowili odprawić Mszę świętą i w tym właśnie momencie ziemia zaczęła drżeć.

Wyspa, która wydawała się żyć własnym życiem, zaczęła się poruszać. Później niektórzy autorzy potwierdzili teorię, dzięki której mnich rzeczywiście płynął w kierunku wybrzeży Ameryki Północnej.

Hiszpanie i Portugalczycy dokonywali licznych wypraw od XV wieku, aby znaleźć mityczną wyspę San Borondón.

Tajemnicza wyspa „pojawia się i znika” bez śladu (Wyspy Kanaryjskie)

Wyspa zaczęła nawet odgrywać rolę w decyzjach geopolitycznych.

W 1479 r. Hiszpania i Portugalia osiągnęły porozumienie dyplomatyczne w Traktacie z Alcazovas-Toledo, gdzie obie potęgi podzieliły terytoria Oceanu Atlantyckiego. Po raz pierwszy uznano suwerenność Wysp Kanaryjskich przez Koronę Kastylii. We wspomnianym uznaniu uwzględniono San Borondón ( Wyspy Kanaryjskie).

Leonardo Torriani, inżynier w służbie Felipe II, opisał jej wymiary i położenie pod koniec XVI wieku na podstawie historii żeglarzy, którzy twierdzili, że ją odwiedzili. Znajdowałaby się na zachód od archipelagu, 550 kilometrów na zachód od El Hierro i 220 kilometrów na południowy zachód od La Palma, La Gomera i El Hierro.

Jeden z najsłynniejszych obserwacji został udokumentowana przez fotografa Manuela Rodrígueza Quintero w 1957 roku, kiedy uchwycił rozproszoną sylwetkę San Borondón z okolic Las Martelas w Llanos de Aridane. Świadkiem było wielu mieszkańców Los Llanos i Tazacorte. Obraz został opublikowany w ABC w artykule zatytułowanym The Wandering island of San Borondón, która została sfotografowana po raz pierwszy.

Nie jest zaznaczona na żadnej bieżącej mapie ani na żadnym zdjęciu satelitarnym.

Mimo to San Borondón nadal jest stale obecna w popularnym ludowym kanaryjskim folklorze i z pewnością nie ma wyspiarza z Teneryfy, La Palmy, La Gomery czy El Hierro, który nie spojrzał by, w poszukiwaniu zaginionej wyspy San Borondón.


Pomóż nam dotrzeć do większej ilości osób w tych ciężkich czasach i udostepnij artykuł... Dziękujemy Sztab Live Global Alert.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.