Ukraina walczy z koronawirusem i pożarem radioaktywnego lasu w Czarnobylu

czarnobyl pożar

Płonące radioaktywne lasy w strefie wykluczenia w Czarnobylu zbliżają się coraz bardziej do reaktora jądrowego zabezpieczonego sarkofagiem.

Strażacy robią wszystko co w ich mocy, aby zbudować osłony przeciwpożarowe wokół sarkofagu pokrywającego zrujnowaną elektrownię na Ukrainie.

Istnieją obawy, że płomienie dotrą do porzuconych ciężarówek i innych pojazdów zanieczyszczonych katastrofalną eksplozją w 1986 roku.

loading...
Mapa pożaru narzucona na zdjęcie z satelity
Mapa pożaru narzucona na zdjęcie z satelity

Pożary trawią bujny las od dziewięciu dni przynależący do niezamieszkanej strefy wykluczenia o powierzchni 1600 km.

Pożar zajął około 87 akrów, trzykrotnie powiększając się z powodu silnych wiatrów, poinformowali w komunikacie strażacy walczący z żywiołem.

Istnieją obawy, że płomienie ognia uniosą promieniowanie osiadłe na roślinności i glebie, które mogą dotrzeć do Kijowa, stolicy Ukrainy i innych gęsto zaludnionych obszarów.

Może być o wiele gorzej, gdy płomienie dotrą do ​​reaktorów w Czarnobylu.

Ponad 300 osób i 85 urządzeń zostało rozmieszczonych w celu opanowania płomieni, które trawią napromieniowany las, gdy Ukraina – jeden z najbiedniejszych krajów Europy – również walczy z koronawirusem.

Czarnobyl promieniowanie
Czarnobyl promieniowanie

Władze ukraińskie odrzuciły ostrzeżenia działającego w tym kraju szefa państwowej służby ekologii Yehora Firsova, który wycofał się z miejsca pożaru z uwagi, że „promieniotwórczość jest na podwyższonym poziomie”.

zmęczeni strażacy walczący z pożarem
zmęczeni strażacy walczący z pożarem

Eksplozja z 1986 roku, początkowo ukryta przez ZSRR, spowodowała opad radioaktywny w całej Europie.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here