Superwulkan Yellowstone: Największe od 30 lat trzęsienia ziemi w Idaho i Utah

superwulkan Yellowstone

Dwa bardzo rzadkie i następujące krótko po sobie wstrząsy w Utah i Idaho sprawiły, że mieszkańcy regionu zaczęli się obawiać najgorszego, czyli rychłej erupcji superwulkanu Yellowstone, z którym oba stany graniczą.

Amerykańskie stany Utah i Idaho w ostatnim czasie nawiedziły najsilniejsze trzęsienia ziemi od około 30 lat. Choć nie spowodowały one poważniejszych szkód, to jednak zasiały niepokój, że w cieniu epidemii koronawirusa budzi się superwulkan Yellowstone.

18 marca rejon miasta Salt Lake City w amerykańskim stanie Utah nawiedzony został przez wstrząs o sile M5.7. Tak silnego drżenia ziemi w tej okolicy nie notowano od 1992 roku, a więc od 28 lat, gdy ziemia zatrzęsła się w pobliżu St. George z siłą M5.9.

loading...

Lokalizacja epicentrum trzęsienia ziemi, po którym nastąpiły liczne wstrząsy wtórne, zaskoczyła geologów. Na tle ostatnich 6 tysięcy lat trzęsienia o sile M6.5 zdarzały się tam średnio raz na 350 lat.

31 marca jeszcze silniejszy wstrząs nawiedził sąsiedni stan Idaho. Trzęsienie M6.5 było najsilniejszym w tym stanie od 1983 roku, a więc od 37 lat. Jego epicentrum znajdowało się około 30 kilometrów na północny zachód od Stanley.

Naukowcy oszacowali, że drżenie odczuło ponad 40 tysięcy mieszkańców, a problemy z dostawami prądu przeszło milion odbiorców. Na tle ostatnich 50 lat w promieniu 50 kilometrów od epicentrum nie doszło do wstrząsu większego niż M5.0, co świadczy o tym, że region ten jest mało sejsmiczny.

Naukowcy zamierzają w najbliższych tygodniach śledzić działalność gejzerów, zwłaszcza Steamboata, który od kilkudziesięciu miesięcy przejawia nieodnotowaną nigdy wcześniej wzmożoną aktywność.

Przez cały marzec na terenie parku odnotowano 111 wstrząsów, spośród których najsilniejszy miał M3.1. Doszło również do dwóch rojów trzęsień.

Nadal postępuje zapadanie się kaldery superwulkanu Yellowstone, które rozpoczęło się w 2015 roku i postępuje w średnim tempie 2-3 centymetrów w ciągu roku.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here