Stolica Iranu zamieszkana przez 15 milionów ludzi, zapada się pod ziemię. „To może być katastrofa”

39
Stolica Iranu Teheran zapada się pod ziemię

Życie kilkunastu milionów mieszkańców Teheranu, znajduje się w poważnym zagrożeniu, ponieważ, jak wynika z ostatnich analiz zdjęć satelitarnych, miastu grozi osiadanie, i to na wielką skalę.

Nawet o 25 centymetrów rocznie osiada powierzchnia ziemi w niektórych częściach Teheranu, stolicy Iranu. Naukowców, którzy przeanalizowali dane na temat wahań wysokości powierzchni ziemi względem poziomu morza, zaskoczyła skala tego procesu.

Okazuje się, że w żadnym innym mieście na świecie ziemia nie osiada tak szybko i na tak dużym obszarze. W największym zagrożeniu znajduje się ścisłe centrum irańskiej stolicy, a także północno-zachodnie osiedla i przyległe do nich przedmieścia.

Problem znany jest od lat, jednak w ostatnim czasie osiadanie ziemi znacznie przyspieszyło, co jest skutkiem pogłębiającej się suszy i opadania poziomu wód gruntowych, ale także zwiększającej się populacji i budowy zapór wodnych, odwadniających rejon Teheranu.

Zapadlisko

Coraz częściej pojawiają się głębokie zapadliska, które niszczą drogi i szlaki kolejowe, zagrażają też stabilności budynków. Nie raz zdarzyło się, że trzeba było ewakuować mieszkańców zagrożonych zapadaniem się domów.

O tym, jak poważne jest to zagrożenie dla 15 milionów tamtejszych mieszkańców, przekonano się wówczas, gdy do jednej z takich szczelin powstałych na polu uprawnym wpadł rolnik. Zanim go odnaleziono minęło wiele godzin. Mężczyzna nie mógł się wydostać, ponieważ wyrwa w ziemi miała 6 metrów głębokości.

Teheran, stolica Iranu
Teheran, stolica Iranu

Rolnicy skarżą się, że szczeliny pochłaniają deszczówkę, która wsiąka tak głęboko w ziemię, iż uprawy wysychają na potęgę. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że nawet obfite opady nie poprawiają już sytuacji hydrologicznej. Problem narasta, a jego końca nie widać.

Dalsze osiadanie gruntu będzie skutkować już nie tylko uszkodzeniami dróg i torów kolejowych, ale także mostów, wiaduktów, gazociągów, ropociągów, wodociągów i sieci energetycznej. Choć Teheran jest najbardziej zagrożonym zapadliskami dużym miastem na świecie, to jednak problemy mogą się wkrótce pojawiać także w Wenecji i San Francisco, gdzie grunt też osiada.

Źródło: TwojaPogoda.pl


KONIEC ARTYKUŁU... BARDZO CI DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE NAS. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DROGI CZYTELNIKU. DUŻO ZDROWIA... sztab Live Global Alert

5 KOMENTARZE

  1. wasz koniec jest bliski. Dostajecie co od ziemi wszystko za darmo, a Wy chcecie za to pieniędzy?. myślicie że to nie jest kradzież?, Nie kradnij. łamiecie to przykazanie a co gorsza, wyłudzacie jeszcze pieniądze za to co nie wasze. a, to należy do ziemi i nigdy nie było wasze, a jednak zawłaszczacie ją sobie jak by była wasza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.