Stan wojenny na Ukrainie! Rosja zaatakowała ukraińskie okręty [WIDEO]

Dramatyczna sytuacja na Morzu Azowskim. Trzech Ukraińców zostało rannych, a to wszystko przez atak rosyjskiej marynarki na ukraińską flotę. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) potwierdziła, że w niedzielę siłą zatrzymała trzy ukraińskie okręty na Morzu Azowskim. Jeden z rosyjskich okrętów staranował ukraiński holownik, a później rosyjska marynarka otworzyła ogień. W poniedziałek Ukraina ogłosiła stan wojenny.

Rosja staranowała statek Ukrainy

W poniedziałek 26 listopada na Ukrainie rozpoczął się stan wojenny. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uchwalił decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o ogłoszeniu stanu wojennego do 25 stycznia 2019 r. Dokument opublikowano na stronie internetowej prezydenta. Wszystko przez atak Rosjan na ukraińskie okręty.

Zablokowana cieśnina Kerczeńska przez statek Rosji

Według Rosjan trzy ukraińskie okręty naruszyły wody terytorialne Rosji i „niebezpiecznie manewrowały”, więc Rosjanie otworzyli ogień, co potwierdza nie tylko strona ukraińska, ale również rosyjska. Ukraina poinformowała, że jej holownik został staranowany przez rosyjski okręt „Don”, a Rosjanie otworzyli ogień i ostrzelali 3 ukraińskie okręty (holownik i dwa kutry), które płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

Co prawda FSB potwierdziło doniesienia, ale dodatkowo rosyjskie MSZ oskarżyło Ukraińców o prowokację, a potwierdzić to mają dowody, którymi dysponuje Rosja. Jakie to dowodowy? Nie podano. Rosjanie ogłosili też, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską ze względu na to, że przeprawa jest zamknięta z powodu osiadłego na mieliźnie tankowca. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie nie poinformowali o zamknięciu Cieśniny żadnej międzynarodowej organizacji żeglugi.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zaproponował, żeby stan wojenny wprowadzić na 60 dni.

Ukraińskie i niezależne rosyjskie media podały też, że Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską, która została zamknięta dla żeglugi cywilnej. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak rosyjska jednostka płynie na wprost ukraińskiego holownika i taranuje go:

źródło: se.pl

Zobacz komentarze (1)

  • a dlaczega zostali zaatakowani?? bo by tam gdzie nie powinni byc i dobrze o tym wiedzieli, dlatego uwazam ze h im w d bo to byla zwykla prowokacja i niech sie ciesza ze zyja... a media niech dalej opisuja sutuacje tak jak opisuja i tym samym pchaja Polakow na nie swoja wojne . glupcy tylko musla ze nagle taka armia tu sie zjawi i rozwali ruska... cos wam powiem zostaniemu tu sami ze scyzorykami jak tak dalej pujdzie i bedziemy patrzej jak zabijaja nam przyjaciol, rodzine...poleca odcinek na YT pt Amerykanie chcą walczyć z Rosją w Polsce

This website uses cookies.