Stan klęski żywiołowej w Chorwacji. Ponad 50 milionów pszczół ginie w tajemniczy sposób

śmierć pszczół

W ubiegłym tygodniu pszczelarze odkryli dywany martwych rojów pszczół w regionie Medzimurje, w pobliżu granicy z Węgrami. Zlikwidowano około 1150 uli, a około jedna trzecia pszczelarzy z tego regionu poniosła straty.

Ponad 50 milionów pszczół zostało zatrutych w północnym okręgu Međimurje, który graniczy z Węgrami. W rezultacie w poniedziałek 15 czerwca ogłoszono stan klęski żywiołowej dla części okręgu Međimurje. Inspektorzy weterynaryjni i naukowcy sądowi badają przyczyny tych wszystkich zgonów.

„ Podejrzewamy, że przyczyną jest pestycyd ” – powiedział Vrbos. „ Ale śledztwo wciąż trwa. 

loading...

Minister rolnictwa Marija Vuckovic powiedziała stacji RTL, że analiza wykazała, że ​​owady nie umierają z powodu choroby , ale odmówiła podania przyczyny, dopóki władze nie zakończą badania sprawy.

Pszczelarze byli zszokowani, gdy w poniedziałek, 9 czerwca, natknęli się na „dywan” milionów martwych pszczół na terenie między Podturnem a Gardinovacem w pobliżu granicy z Węgrami.

Według  wyliczeń  dwudziestu pszczelarzy straciło około sześćset uli, czyli około 50 milionów pszczół. 

Stan klęski żywiołowej pozwala państwu wypłacić odszkodowanie za straty w rolnictwie. Vrbos powiedział, że w Adriatyku żyje około 10 000 pszczelarzy, których 500 000 uli produkuje około 8 000 ton miodu rocznie.

Pszczoły odgrywają również kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, ponieważ poprzez zapylanie znacznie zwiększają plony, od rzepaku po drzewa owocowe.

Zeszłej zimy odnotowano jedno z największych zaników pszczół miodnych w USA, zginęło wtedy 37 procent owadów. 

W tym stuleciu musimy stawić czoła rosnącym zagrożeniom związanym z powszechnym stosowaniem pestycydów i herbicydów i innymi czynnikami, które doprowadziły do ​​śmierci setki milionów kolonii na całym świecie.

Szkody dla ekosystemu są katastrofalne i nie jest to pierwszy przypadek „zatrucia pszczół” w regionie.

Pszczelarze otrzymają 200 EUR za każdy ul, jednak szkody są znacznie większe. Pomyśl tylko o znaczeniu pszczół w zapylaniu. Strat nie da się przeliczyć na pieniądze.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here