sponsorowane...

PRZERAŻAJĄCE! Zmiany klimatu sprawiły, że USA stała się Aleją Tornad!

USA aleją tornad

Tylko od 17 do 29 maja odnotowano 235 tornad!

Narodowy Serwis Pogodowy otrzymał ponad pół tysiąca raportów o tornadach w ciągu ostatnich 30 dni. Tylko od 17 do 29 maja odnotowano 235 tornad – donosi serwis U.S. Tornadoes.

Siedem osób zostało zabitych przez tornada w ciągu ostatniego tygodnia w stanach: Iowa, Missouri, Oklahoma oraz Ohio – informuje Associated Press. Dziesiątki ludzi odniosło obrażenia. Seria tornad związana jest z potężnym prądem strumieniowym, który od połowy maja odpowiada za ten sam wzorzec pogodowy. Przez większość czasu prąd strumieniowy utrzymywał się w górnej części zachodniego obszaru USA i przemieszczał w kierunku wschodnim. Dzięki temu zimne powietrze spływające zachodem zderzyło się z bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzem w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Silne uskoki wiatru pokryły się z wysoką energią chwiejności termodynamicznej, co wyzwoliło wiele tornad obserwowanych w ostatnich dniach w środkowej części kraju. Inne tornada powstawały na krańcach linii szkwałowych – powiedział Jonathan Erdman, a te mogą powstawać i rozpraszać się szczególnie szybko. To był rodzaj tornada, które zniszczyło motel i uderzyło w minioną sobotę w pole kampingowe w El Reno w Oklahomie, zabijając dwie osoby, a kolejne 29 zostało rannych.

Miejsce występowania tornad w okresie od 1 do 28 maja 2019 @weather.com
Miejsce występowania tornad w okresie od 1 do 28 maja 2019 @weather.com

Naukowcy są w stanie potwierdzić, że wzrost temperatury przy powierzchni ziemi i wilgoci ze zmianami klimatycznymi sprawia, że atmosfera jest bardziej sprzyjająca dla powstawania silnych burz z piorunami, które oprócz tornad stwarzają inne zagrożenia takie jak gradobicia czy silne wiatry prostolinijne.
Przewiduje się, że podczas zmian klimatycznych spadnie prędkość wiatru. Wysokie szerokości geograficzne nagrzewają się szybciej niż niższe, zmniejszając w ten sposób różnicę temperatur, która napędza prąd strumieniowy.

To może prowadzić do zmniejszenia liczby tornad – powiedział Brooks. Jeśli spadnie prędkość wiatru, rezultatem może być mniejszą liczba tornad związanych z superkomórkami. Jednak w tych okresach, w których występuje dostateczne ścinanie wiatru, zwiększona niestabilność w cieplejszym klimacie może nasilić „wybuchy tornad”.

 

Źródło: USA Today/weather.com

POLECANE PRZEZ GOOGLE

4 Comments

  1. to już wkrótce. im więcej wirów tym lepiej, zaczną się pożerać łącząc sie w jeden. Jeżeli do tego dojdzie, będzie mało czasu na ponowne rozłączenie go.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.