Przerażające odkrycie pod wulkanem Yellowstone. Katastrofa wisi na włosku

Superwulkan Yellowstone

Najmniejszy ruch masywnych płyt może wywołać wybuch superwulkanu.

Naukowcy z Politechniki Wirginii podczas analizy aktywności sejsmicznej w parku narodowym Yellowstone doszli do wniosku, że bezpośrednio pod wulkanem znajduje się „bomba z opóźnionym zapłonem”: styk płyt tektonicznych, których najmniejszy ruch może uruchomić reakcję łańcuchową i „zaktywizować” wulkan — pisze Science Alert.

Wulkanolodzy uważają, że tarcie płyt tektonicznych może doprowadzić do wzrostu ciśnienia pod wulkanem. Kiedy ciśnienie pod nim osiągnie maksimum, może dojść do wybuchu, jakiego w historii ludzkości jeszcze nie było.

Wcześniej analogiczne przypuszczenia wyrazili naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie — za pomocą tomografii dyfrakcyjnej badacze ustalili, że w płytach tektonicznych powstały tysiące pęknięć i duże trzęsienie ziemi — katalizator aktywności wulkanu — może nastąpić już za kilka lat.

Na skałach w pobliżu parku Yellowstone pojawiły się pęknięcia

Pęknięcie Yellowstone

Jak zaznaczył portal Grand Teton, na tym terenie zaobserwowano aktywność sejsmiczną. Według ekspertów, okresowe podziemne wstrząsy są normalne i właśnie one mogły spowodować pęknięcia. Jest na razie za wcześnie by mówić o możliwej erupcji Superwulkanu Yellowstone.

źródło: pl.sputniknews.com

4 Comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here