Promieniowanie radioaktywne nad Bałtykiem. Doszło do rozszczepienia jądrowego

Promieniowanie Polska

Czujniki promieniowania w Sztokholmie wykryły wyższy niż zwykle poziom izotopów wytwarzanych przez rozszczepienie jądrowe. Izotopy najprawdopodobniej pochodzą z jakiegoś miejsca nad Morzem Bałtyckim lub jego okolic. Mapa zamieszczona przez szefa CTBTO pokazuje ich potencjalne źródła.

CTBTO, czyli Organizacja do spraw Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych poinformowała o wyższym niż zwykle poziomie izotopów wytwarzanych przez rozszczepienie jądrowe w rejonie Bałtyku. Zarejestrowały je czujniki zlokalizowane w Sztokholmie.

Jak informuje Agencja Reuters, CTBTO nadzoruje setki stacji monitorujących, które bazują na sejsmice, hydroakustyce i innych technologiach. Pozwalają one na wykrywanie testów broni jądrowej w dowolnym miejscu na świecie. Organizacja nie posiada jednak kompetencji do wskazywania dokładnego miejsca ich pochodzenia.

Czujniki znajdujące się w Sztokholmie na początku tygodnia wykryły wysoki poziom trzech izotopów cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. 

– To z pewnością produkty rozszczepienia nuklearnego, najprawdopodobniej pochodzenia cywilnego – przekazała rzeczniczka CTBTO.

Promieniowanie podobno jest wyższy niż zwykle, ale wciąż nieszkodliwe.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here