Potężne trzęsienie ziemi w Iranie. Już co najmniej 729 rannych

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 stopni w skali Richtera nawiedziło w niedzielny wieczór obszar zachodniego Iranu w pobliżu granicy z Iranem i spowodowało obrażenia u co najmniej 729 osób, a tysiące przestraszonych ludzi wybiegło na ulice – poinformowały władze lokalne.

Wstrząs nawiedził pobliże Sarpol-e Zahab w irańskiej prowincji Kermanshah, która znajdowała się w rejonie epicentrum trzęsienia ziemi w zeszłym roku, gdzie zginęło ponad 600 osób, a niektórzy nadal pozostają bez dachu nad głową.

Gubernator prowincji Kermanshah Houshang Bazvand oświadczył, że 729 osób odniosło obrażenia, z czego 80 proc. stosunkowo niewielkie, dlatego po otrzymaniu pomocy wyszły ze szpitali. Do tej pory w szpitalu pozostaje 18 osób. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych.

Irańska Agencja Informacyjna IRNA poinformowała, że dwa kolejne wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,2 oraz 4,6 stopnia w skali Richtera wystąpiły w poniedziałkowy poranek w okolicach Sarpol-e Zahab. Do godziny 09:00 odnotowano w sumie 161 wstrząsów wtórnych.

„Nie ma żadnych doniesień o ofiarach śmiertelnych, a większość rannych ucierpiała podczas ucieczki, nie z powodu uszkodzeń trzęsienia” – powiedział państwowej telewizji Pirhossein Koulivand, szef irańskich służb ratowniczych. Dodał jednocześnie, że wielu ludzi mimo chłodu, w obawie przed kolejnymi wstrząsami wtórnymi, postanowiło spędzić dzisiejszą noc na ulicach i w parkach.

Władze poinformowały, że sześć zespołów ratowniczych, w tym armia tego kraju oraz jego paramilitarna Gwardia Rewolucyjna zostały rozmieszczone natychmiast po tym, jak trzęsienie ustało. Urzędnicy informują o uszkodzeniach budynków zarówno w mieście, jak i w wioskach w Kermanshah. Wstrząsy zniszczyły niektóre drogi i pozrywały linie energetyczne, co spowodowało przerwy w dostawach prądu elektrycznego w nocy, gdy temperatury oscylowały w granicach 8 stopni Celsjusza. Trzęsienie ziemi spowodowało osunięcia ziemi, ale irańskie władze poinformowały, że ratownicy mają dostęp do wszystkich miast i wiosek.

Do trzęsienia doszło około godziny 20:00 czasu lokalnego, gdy większość mieszkańców Iranu nie spała i była w stanie szybko uciec. Wstrząs o magnitudzie 6,3 stopnia w skali Richtera wystąpił na głębokości 10 kilometrów – informuje Amerykańska Agencja Geologiczna (USGS). Telewizja Państwowa Iranu donosi, że wstrząs był położony płycej, na głębokości 5 kilometrów, co wzmogło zniszczenia. Niedzielne trzęsienie ziemi było odczuwalne tak daleko jak Bagdad, stolica Iraku, oraz Kuwejt, ale nigdzie nie odnotowano żadnych szkód.

„Na szczęście do trzęsienia nie doszło w pobliżu większych miast. Ale mogło to spowodować szkody w wioskach” – powiedział Ali Moradi, szef centrum sejsmologicznego Iranu.

Iran położony jest na licznych uskokach tektonicznych i słabe lub umiarkowane trzęsienia ziemi są tam na porządku dziennym. W 2003 roku wstrząs o magnitudzie 6,6 stopnia w skali Richtera zniszczył historyczne miasto Bam w południowym Iranie, zabijając 26 tys. ludzi.

Do potężnego trzęsienia ziemi doszło również w zeszłym roku w okolicach miasta Sarpol-e Zahab. Wstrząs o magnitudzie 7,3 zabił setki osób i ranił blisko 9 tysięcy innych.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

This website uses cookies.