sponsorowane...

Potężne fontanny lawy na Bali. Wybuchł wulkan Agung

Mount-Agung

Wulkan Agung na indonezyjskiej wyspie turystycznej Bali wybuchł gwałtownie w poniedziałek wieczorem, wysyłając w powietrze fontanny lawy oraz kolumnę grubego popiołu na wysokość 2000 metrów. Wśród miejscowej ludności wybuchła panika.

Indonezyjska agencja geologiczna obserwująca górę Agung poinformowała, że erupcje rozpoczęły się tuż po godzinie 21:00 wieczorem i trwały przez siedem minut. „Płomienie rozżarzonej lawy” osiągnęły 2 kilometry od krateru – zaznaczono w oświadczeniu, dodając, że spowodowały rozległe pożary lasów.

Prawie siedemset osób uciekło z wioski Banjar Galih, około 6 kilometrów od krateru, do centrum ewakuacyjnego – powiedział mieszkaniec Ketut Budi.

„Widziałem dym wznoszący się nad wulkanem, a góra mocno się trzęsie i wydaje głośne dźwięki” – oznajmił. „Przyjechaliśmy tutaj motocyklami, a ci z samochodami pomagali innym” – dodaje.

Była to pierwsza poważna erupcja wulkanu od czasu gwałtownego wzrostu aktywności w zeszłym roku, który zmusił do ewakuacji dziesiątki tysięcy ludzi. Status dla Agung nie został podniesiony z obecnego drugiego najwyższego poziomu, a strefa niedostępna wokół krateru pozostaje na poziomie 4 kilometrów.

Rzecznik prasowy Agencji Obrony Katastrof, Sutopo Purwo Nugroho, oświadczył, że poniedziałkowa erupcja była „bardzo głośna” i rzucała białymi gorącymi skałami z krateru.

Wulkan okresowo wyrzucał chmury popiołu we wtorek, który kierował się na zachód. Lotnisko znajdujące się na południu wyspy, funkcjonuje normalnie.

Międzynarodowe lotnisko na Bali zostało zamknięte na pół dnia w piątek z powodu popiołu wulkanicznego Agung, zakłócając podróże wśród dziesiątek tysięcy ludzi. W październiku wyspa będzie gospodarzeń spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Poniedziałkowa erupcja miała typ „stromboliński” – poinformowała agencja geologiczna, co oznacza, że to najłagodniejszy typ erupcji wulkanicznej. Służba ostrzega ludzi mieszkających w pobliżu rzek, by zachować ostrożność, szczególnie w trakcie deszczowej pogody ze względu na ryzyko gwałtownych przepływów wulkanicznego błota, zwanego laharami.

Wulkan, znajdujący się około 70 kilometrów na północny wschód od turystycznej atrakcji Bali, Kuta, ostatnio poważnie wybuchł w 1963 roku, zabijając około 1100 osób.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.