sponsorowane...

Ponad 130 przypadków cholery po cyklonie Idai. 746 ofiar śmiertelnych

Ofiary cyklonu leżą na ulicy
Ofiary cyklonu leżą na ulicy

Do 746 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Idai i powodzi w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi. Według służb ratunkowych liczba zabitych może być znacznie większa. Odnotowano 138 przypadków zachorowań na cholerę. Setki tysięcy ludzi nie mają jedzenia, wody i schronienia.

W najbardziej dotkniętym kataklizmem mieście portowym Beira w Mozambiku odnotowano do piątku 138 przypadków zakażenia cholerą. Rząd i organizacje pomocowe walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby wśród dziesiątek tysięcy ofiar cyklonu.

Idai cyklon

Cholera zagraża wielu osobą

Ponad 130 przypadków cholery po cyklonie Idai. 746 ofiar śmiertelnych
Mozambik zniszczony przez cyklon

– Chociaż nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków śmiertelnych cholery w ośrodkach medycznych w Mozambiku, co najmniej dwie osoby zmarły poza szpitalami z objawami, takimi jak odwodnienie i biegunka – powiedział minister środowiska Celso Correia. Po raz pierwszy władze poinformowały o potwierdzonych przypadkach cholery w środę.

– Osierocone społeczności korzystają z bardzo zanieczyszczonej wody. To w połączeniu z powodziami i słabą sytuacją sanitarną tworzy idealne warunki do wybuchu chorób, takich jak cholera – podały władze Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w oświadczeniu.

Jarik Jasarevic ze Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że w poniedziałek ma zostać przywiezionych około 900 tysięcy dawek doustnej szczepionki przeciwko cholerze.

Cholera to ostra, zaraźliwa choroba układu pokarmowego. Jej przyczyną jest spożycie wody bądź pożywienia zakażonych szczepami przecinkowca cholery. Pierwsze objawy choroby to ostra biegunka i wymioty, zwykle bez bólów brzucha i gorączki. W skrajnych przypadkach cholera może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Po przejściu żywiołu

Ponad 130 przypadków cholery po cyklonie Idai. 746 ofiar śmiertelnych
Mozambik zniszczony przez cyklon

Cyklon Idai uderzył w Mozambik w nocy z 14 na 15 marca. Zginęło 501 osób, a rannych zostało ponad 1500. Zniszczeniu uległo ponad 99 tysięcy domów, a także blisko 670 tysięcy hektarów upraw. W sumie niszczycielski kataklizm dotknął 1,85 milionów ludzi.

16 marca cyklon nawiedził wschodnie Zimbabwe, powodując śmierć 185 osób – wynika z danych rządowych. ONZ mówi o prawie 260 ofiarach śmiertelnych. Mieszkańcy 16 tysięcy gospodarstw musieli się przenieść, łącznie 250 tys. osób zostało poszkodowanych.

W Malawi śmierć poniosło 60 osób, a ponad 600 zostało rannych. Ewakuowano mieszkańców 19 tys. domów, a blisko 870 tys. osób zostało dotkniętych skutkami żywiołu.

Tym samym bilans ofiar cyklonu w trzech krajach wzrósł do 746 osób.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.