Ołówki do rysowania. Na co zwrócić uwagę kupując ołówki rysownicze?

Ołówek to pozornie nieskomplikowana i prosta rzecz, niemniej jednak jest to pierwsze i najważniejsze narzędzie każdego rysownika. Mnogość parametrów i typów ołówków sprawia, iż wybór odpowiedniego z nich nie należy do najprostszych. Aby podjąć dobrą decyzję należy znać typy ołówków, rozumieć występujące na nich oznaczenia, a także pamiętać ich wadach i zaletach.

Co oznaczają cyfry i litery na ołówkach?

H, B, a może HB? Pierwszym krokiem podczas wyboru ołówka do rysowania jest zaznajomienie się z tymi oznaczeniami. Oczywiście wystarczy odwiedzić sklep papierniczy, w którym sprzedawca z łatwością nam wszystko objaśni. Z drugiej strony jest to wiedza podstawowa i niemalże obowiązkowa dla każdego początkującego rysownika, dlatego warto zapoznać się z oznaczeniami na samym początku swojej przygody z rysunkiem.

Ołówki oznaczone literką B to ołówki miękkie, dostępne w skali od B do 9B (choć czasami można spotkać również ołówki typu 10B). Ołówki H są ołówkami twardymi. Jak łatwo wywnioskować, ołówki HB charakteryzują się pośrednią twardością. Ołówki twarde typu H nie nadają się do rysunku odręcznego – twardy grafit nie pozwala uzyskać płynnego gradientu i ciemnego szrafu, co sprawia, że rysunki wykonane twardymi ołówkami są po prostu blade. Nadają się one do rysunku technicznego. Ołówki typu F i HB to ołówki najczęściej wykorzystywane do pisania.

Wyborem rysownika powinny być ołówki oznaczone literką B. Ołówek typu B jest najtwardszym z miękkich ołówków. Ołówki typu 9B to ołówki najbardziej miękkie z możliwych. Ołówek typu 2B idealnie nada się do robienia szkiców, podrysów i planowania dużego rysunku. Ołówki typu 4B i 6B sprawdzą się podczas cieniowania rysunku. Aby uzyskać odpowiedni kontrast można skorzystać także z ołówka typu 8B.

Decydując się na ołówek charakteryzujący się odpowiednią miękkością warto zastanowić się również nad formą jego wykonania i zastosowany mechanizm działania. Do wyboru mamy ołówki drewniane, automatyczne i mechaniczne.

Ołówki drewniane

Ten typ ołówków należy do najpopularniejszych. Ołówki drewniane są dostępne w każdym sklepie plastycznym, supermarkecie, czy sklepie papierniczym. Jego niska cena pozwala nam szybko skompletować cały zestaw niedużym kosztem. Cena jednej sztuki oscyluje w granicach 1 – 6 złotych.

Ołówki drewniane mają jedną, dość oczywistą wadę, która nie irytuje aż tak bardzo jeżeli korzystamy z nich relatywnie rzadko. Może jednak ona stać się uciążliwa jeżeli nad rysunkiem i szkicem pracujemy regularnie. Mowa bowiem o konieczności strugania ołówka. Nawet najlepsza strugaczka (zwana także temperówką) będzie nadawała się do wymiany po jakimś czasie. Kolejną wadą ołówków drewnianych jest fakt, iż dość łatwo łamią się w wyniku uderzeń i upadków. W takiej sytuacji ponowne korzystanie z ołówka staje się czasami niemożliwe.

Ołówki mechaniczne

Ołówek mechaniczny to najbardziej profesjonalny typ ołówków, w którym to rysiki otoczone są z zewnątrz metalem. Rysiki można kupić w opakowaniach zawierających 12 sztuk. Rysik wysuwa się w sposób mechaniczny – po naciśnięciu znajdującego się na ołówku przycisku następuje uwolnienie zacisku i wysunięcie rysika. Jest to tzw. mechanizm grawitacyjny. Tego typu ołówki są najczęściej wyposażone w ostrzałkę. Ołówek mechaniczny kosztuje około 15 złotych, a zestaw wkładów około 5-8 złotych. Początkujący rysownik powinien zaopatrzyć się zatem w kilka ołówków i zestawów wkładów o różnej twardości, aby nie wymieniać wkładów, co mogłoby być uciążliwe.

Do zalet takich ołówków należą trwałość i wydajność – ołówki mechaniczne wolno się zużywają. Dodatkowo, posiadając odpowiednią wprawę można nauczyć się odpowiednio obracać ołówek, dzięki czemu uzyskuje się zmienną grubość zakończenia wkładu, co eliminuje potrzebę strugania. Dodatkowo ołówki mechaniczne, jak już wspomniano, wyposażone są w ostrzałki. Ołówek mechaniczny to bardzo dobre rozwiązanie do cieniowania i podrysów. Drobne detale jednak czasami łatwiej jest narysować ołówkiem automatycznym.

Ołówki automatyczne

Ołówki automatyczne to rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w szczegółowych szkicach na małych formatach. Mała średnica wkładu grafitowego sprawia, że nie sprawdzą się one do cieniowania. Ołówki automatyczne występują w rozmiarach 0.5, 0.7 i 0.9 milimetra. Te oznaczenia mówią nam o średnicy wkładu grafitowego. Najcieńsze wkłady niejednokrotnie nadają się jedynie do tworzenia obrysów i nawet wtedy potrafią zbyt mocno „drapać” papier.

Ołówek automatyczny, w odróżnieniu od ołówka mechanicznego, wykorzystuje sprężynkę do wysuwania wkładu. W tym przypadku zalety ołówka są podobne – wytrzymałość i brak konieczności strugania.

Podsumowując, zanim przystąpimy do wyboru ołówka, należy odpowiednio zaznajomić się z oznaczeniami, które określają stopień jego miękkości. Do wyboru mamy ołówki tradycyjne drewniane, jak również bardziej nowoczesne ołówki mechaniczne i automatyczne.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here