Odkrył podziemny skarb Majów w Chichen Itza

Odkrycie zawiera 200 sztuk ceramiki nienaruszonej przez ponad tysiąc lat w podziemnej jaskini rytualnej w Chichen Itza.

Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku poinformował w poniedziałek o odkryciu co najmniej 200 sztuk ceramiki, które pozostały nienaruszone przez ponad tysiąc lat w podziemnej jaskini rytualnej w mieście Majów w Chichen Itza, w obecnym stanie Jukatanu.

Jaskinia odkryta 50 lat temu, ale do tej pory niezbadana, nazywa się Balamkú i ma labiryntową sieć tuneli na głębokości 24 metrów pod powierzchnią.

Balamkú znajduje się 2,7 km na wschód od piramidy turystycznej El Castillo lub Świątyni Kukulkan, popularnie znanej jako jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.

Guillermo de Anda, naukowiec z National Coordination of Archeology of INAH i dyrektor projektu Great Maya Aquifer, powiedział na konferencji prasowej w Mexico City, że jest to najważniejsze odkrycie od czasu jaskini Balamkanché w latach 50-tych.

„ Wierzę bez wątpienia, że ​​jest to jedna z najważniejszych jaskiń Jukatanu i wierzę również, że nie przesadzam mówiąc, że jest to najważniejsze znalezisko w okolicy po jaskini Balamkanche – powiedział archeolog.”

Ponadto badacz wskazał, że „największym skarbem” Balamkú jest to, że „jest nietknięty, nie jest splądrowany i mamy wszystkie ślady idealnie zachowane”.

Ogromna większość znalezionych przedmiotów to kadzielnice poświęcone Tlalocowi, mezoamerykańskiemu bogu wody, używane do rytuałów i ofiar w późnym okresie klasycznym Majów (600-900).

Archeologiczne szczątki należą do siedmiu ofiar udokumentowanych do tej pory i są w dobrym stanie, ponieważ jaskinia pozostawała zapieczętowana przez wieki.

Palniki kadzidła i naczynia odkryte w Balamku, zwęglone szczątki, jedzenie, nasiona, jadeit, skorupę i kości, wśród innych elementów, które Majowie ofiarowali w tym czasie swoim bóstwom.

Trudny dostęp i morfologia jaskini utrudniały rozkładanie się tych rzeczy.

Do tej pory zespół INAH przeprowadził wstępną eksplorację pierwszych 450 metrów jaskini, chociaż szacuje się, że do zbadania może być trzy razy tyle.

Guillermo de Anda wyjaśnił, że weszli do tej jaskini, aby zbadać pogłoski przekazywane od pokoleń, że pod piramidą Chichen Itza istnieje ważne miejsce rytualne.

This website uses cookies.