Niebezpieczny wulkan grozi wybuchem, mieszkańcy przygotowują się na ewakuację

aktywny wulkan erupcja Kanlaon

Filipińscy wieśniacy mieszkający w pobliżu zwykle spokojnego wulkanu na wyspie przygotowują się do ewakuacji, która wymagałaby fizycznego dystansu w związku z szalejącą w kraju pandemią koronawirusa – poinformowali w czwartek urzędnicy.

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii donosi o zarejestrowaniu dziesiątek małych trzęsień ziemi w zachodniej flance wulkanu Kanlaon, który emitował w nocy z wtorku na środę smugi pary, które unosiły się do 300 metrów w powietrzu. Kanlaon na wyspie Negros jest uznawany za jeden z około dwudziestu aktywnych wulkanów na Filipinach.

Te sygnały, wraz z niewielkim wybrzuszeniem zbocza Kanlaona, wskazują, że pod komorą zachodzi aktywność hydrotermalna lub magmowa” – poinformował instytut. Dodał, że wulkan „nie zachowuje się normalnie i wszedł w okres wzmożonej aktywności”.

Zeaphard Caelian, który stoi na czele agencji ds. reagowania na katastrofy w prowincji Negros Occidental, powiedział, że urzędnicy wydali wstępne ostrzeżenie w marcu po tym, jak Kanlaon zaczął wykazywać pewne niepokojące oznaki, które nasiliły się w ostatni weekend.

Ponad 20 tysięcy osób mieszkających w ośmiu wioskach oddalonych w promieniu od 6 do 12 km od wulkanu musiałoby zostać ewakuowanych, jeśli Kanlaon wykaże oznaki zbliżającej się erupcji. Caelian powiedział, że urzędnicy są w trakcie poszukiwań ośrodków ewakuacyjnych, w których można będzie umieścić ludzi i zagwarantować im zachowanie dystansu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Filipiny mają dotychczas ponad 32 000 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, w tym 1 250 zgonów – to jedne z najwyższych liczb w Azji Południowo-Wschodniej.

Instytut monitorowania wulkanów ostrzegł mieszkańców i turystów przed udawaniem się do stale wydzielonej niebezpiecznej 4-kilometrowej strefy zagrożenia wokół Kanlaon z powodu możliwych nagłych wybuchów pary. Liniom lotniczym doradzony, aby unikały latania w pobliżu szczytu góry o wysokości 2465 metrów.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here