Naukowcy ogłaszają przełom w klonowaniu mamuta

Być może właśnie zbliżyliśmy się do ożywienia jednej z najbardziej znanych megafaun epoki plejstocenu. Naukowcy z Uniwersytetu Kindai w Japonii niedawno wyodrębnili jądra z zachowanej tuszy mamuta włochatego, wszczepili je do komórek jajowych myszy i obserwowali, jak kawałki wymarłej bestii zostają ponownie ożywione – donosi Phy.org .

To oszałamiający przełom, który demonstruje odporność życia i może ostatecznie wskrzesić dawno wymarłe gatunki zwierząt.

„Sugeruje to, że pomimo upływu lat da się wymarłe komórki ożywić i można je odtworzyć” – powiedział inżynier genetyczny Kei Miyamoto.

Jądra komórek mamuta zostały pobrane z lodowych szczątków 28 000-letniej tuszy odzyskanej z wiecznej zmarzliny syberyjskiej w 2010 roku. Ten okaz, nazwany pieszczotliwie „Yuka”, uznano za głównego kandydata do ekstrakcji DNA ze względu na fakt, że jest tak wyjątkowo dobrze zachowany. Jednak nikt nie spodziewał się, że aktywność podobna do życia może być nadal obserwowana w jego komórkach.

Mamut Youka:

W ramach eksperymentu naukowcy wyodrębnili szpik kostny i tkankę mięśniową ze szczątków Yuki i wprowadzili najmniej uszkodzone struktury podobne do jądra, które mogły ożyć w żywych oocytach myszy lub komórkach jajowych. Niesamowicie, wiele z tych zmodyfikowanych komórek mamutów  ożyło dzięki aktywności komórkowej krótko po wprowadzeniu do oocytów.

„W zrekonstruowanych oocytach jądra mamuta wykazywały montaż wrzeciona, inkorporację histonów i częściową formację jądrową” – wyjaśniają naukowcy w swojej pracy .

Chociaż komórki wykazywały imponującą aktywność, nie zdołały się podzielić. To jednak nie wielka niespodzianka. Niesamowite jest to, że jądra mamutów wciąż miały w sobie życie. Będąc w lodzie od 28 000 lat.

Jeśli naukowcy skłonią te komórki do podziału, może to oznaczać, że Yuka może zostać sklonowana. Marzeniem byłoby zaprojektowanie atrakcji w stylu parku jurajskiego dla zmartwychwstałej wymarłej megafauny. Nazwij to „Plejstocen Park”.

This website uses cookies.