Naukowcy odkrywają dodatkowe dowody na gigantyczne burze słoneczne

Burze słoneczne mogą być znacznie potężniejsze niż wcześniej sądzono. Nowe badanie dowodzi wystąpienie trzech katastrofalnych burz słonecznych w przeszłości. Naukowcy uważają, że ludzkość nie jest wystarczająco przygotowana.

Ziemia jest nieustannie bombardowana przez kosmiczne cząstki. Jednak strumień cząstek jest szczególnie silny, gdy za jego powstaniem odpowiadają wybuchy na słońcu. Burze słoneczne składają się z wysokoenergetycznych cząstek uwalnianych ze słońca przez eksplozje na powierzchni gwiazdy.

Przez ostatnie 70 lat naukowcy badali te burze słoneczne za pomocą bezpośrednich obserwacji instrumentalnych, co doprowadziło do zrozumienia, że ​​mogą stanowić zagrożenie dla sieci elektrycznej, systemów komunikacyjnych, satelitów i ruchu lotniczego. Dwa przykłady poważnych burz słonecznych w dzisiejszych czasach, które spowodowały rozległe przerwy w dostawie prądu, miały miejsce w Quebecu, Kanada (1989) i Malmö, Szwecja (2003).

Ogromny wybuch na słońcu z 2012 roku i porównanie wielkości naszej planety. Możemy mówić o wielkim szczęściu, że ów rozbłysk słoneczny nie  był skierowany na wprost Ziemi.

Coraz więcej badań wskazuje, że burze słoneczne mogą być nawet silniejsze niż dotychczasowe pomiary dokonywane za pomocą bezpośrednich obserwacji. Naukowcy odpowiedzialni za nowe międzynarodowe badanie, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund, wykorzystali rdzenie lodowe, aby znaleźć wskazówki dotyczące poprzednich burz słonecznych. Rdzenie pochodzą z Grenlandii i zawierają lód powstały w ciągu ostatnich 100 000 lat. Materiał zawiera dowody bardzo silnej burzy słonecznej, która miała miejsce w 660 r.p.n.e.

„Gdyby ta burza słoneczna wystąpiła dzisiaj, mogłaby mieć poważne konsekwencje dla naszego zaawansowanego technologicznie społeczeństwa” – mówi Raimund Muscheler, profesor geologii na Uniwersytecie w Lund.

Raimund Muscheler wziął również udział w badaniach, które dowodzą powstanie dwóch innych masywnych burz słonecznych, wykorzystując ponownie rdzenie lodowe, jak i roczne pierścienie wzrostu starych drzew. Burze te miały miejsce w 775 i 994 roku n.e. Wskazuje, że chociaż te masywne burze słoneczne są rzadkie, nowe odkrycie pokazuje, że są one naturalnie powtarzającym się efektem aktywności Słońca.

„Dlatego musimy zwiększyć ochronę społeczeństwa przed burzami słonecznymi” – mówi.

Dzisiejsza ocena ryzyka w dużej mierze opiera się na bezpośrednich obserwacjach dokonanych w ciągu ostatnich 70 lat, ale Raimund Muscheler sugeruje, że istnieje potrzeba ponownej oceny zagrożenia.

„Nasze badania sugerują, że ryzyko jest obecnie niedoceniane. Musimy być lepiej przygotowani” – podsumowuje Muscheler. Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences .

Wybuch na Słońcu z 2012 roku, który omal nie cofnął nas do ery kamienia łupanego

This website uses cookies.