sponsorowane...

Naukowcy odkryli 40 mutacji koronawirusa

Odkryto 40 mutacji koronawirusa

Naukowcy z Islandii znaleźli czterdzieści mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. Pochodzą głównie z trzech państw: Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii, i są powiązane z imprezami masowymi, które ostatnio miały tam miejsce.

Naukowcy twierdzą, że znaleźli 40 mutacji koronawirusa. Mutacje odkryto poprzez analizę wymazów pacjentów z COVID-19 na Islandii, gdzie dotychczas zgłoszono prawie 600 przypadków.

Do udziału w badaniu zgłosiło się około 5 tys. wolontariuszy, którzy nie mieli żadnych objawów. Wynik pozytywny uzyskało 48 osób. Przeprowadzono pełne sekwencjonowanie genomu, które ujawniło, jak wygląda ewolucja wirusa i łańcuch przenoszenia.

Islandzcy naukowcy ze służby zdrowia i firmy DeCode Genetics byli w stanie prześledzić drogę koronawirusa. Odkryli, że mutacje pochodzą z trzech europejskich krajów – Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Ponadto ustalili, że wiele z zakażonych osób brało udział w imprezach masowych, m.in. meczu piłki nożnej.

Mutowanie jest procesem biologicznym, który występuje w przypadku każdego wirusa. Naukowcy uspokajają i zaznaczają, że nowe mutacje wcale nie muszą oznaczać pogorszenia sytuacji, jaka obecnie panuje.

Jest tak, jak się spodziewaliśmy. Wszystkie wirusy gromadzą mutacje, ale niewiele z nich ma poważne konsekwencje medyczne. Są cenne w śledzeniu łańcucha infekcji. Wygląda na to, że Islandia sprowadziła sporo zakażeń z innych krajów europejskich – skomentował odkrycie dr Derek Gatherer, specjalista chorób zakaźnych na Lancaster University.

Poprzednie badanie w Chinach, opublikowane na początku marca, sugerowało, że koronawirus zmutował w co najmniej dwa osobne szczepy. Nazwano je L i S. Potwierdzono wtedy także, że L jest o wiele bardziej agresywny niż S.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.