sponsorowane...

NASA twierdzi, że w tym tygodniu dwie mknące planetoidy przetną orbitę Ziemi

2 asteroidy przecinają orbitę Ziemi

Niszczycielskie pożary w Australii, pandemia koronawirusa, plaga szarańczy w Afryce, pożar w strefie wykluczenia w Czarnobylu, a teraz asteroidy. Wygląda na to, że ludzkość naprawdę wkurzyła naturę i wszechświat.

System śledzenia NASA wykrył dwie asteroidy, które przemkną blisko Ziemi w tym tygodniu. Według agencji kosmicznej planetoida 2020 GH2 i 2020 FX3 są zakwalifikowane do najniebezpieczniejszych planetoid z grupy zwanej Apollo, co oznacza, że ​​ich orbity przecinają się z orbitą naszej planety. Oba obiekty zostały sklasyfikowane jako potencjalnie niebezpieczne i 15 kwietnia przelecą obok naszej planety.

Planetoida 2020 GH2  przetnie orbitę Ziemi, przemykając bardzo blisko naszego Księżyca
Planetoida 2020 GH2 przetnie orbitę Ziemi, przemykając bardzo blisko naszego Księżyca

2020 GH2 ma szerokość 29 metrów. Według NASA nie będzie stanowić zagrożenia dla Ziemi ze względu na jej mały rozmiar. NASA twierdzi, że nawet jeśli asteroida była by na kursie kolizyjnym z naszą planetę, nie będzie w stanie dotrzeć do powierzchni, ponieważ zacznie spalać się w atmosferze, ostatecznie wybuchając, nim uderzy w naszą planetę.

Większa z planetoid, 2020 FX3 przeleci w znacznie bezpieczniejszej odległości od naszej Ziemi
Większa z planetoid, 2020 FX3 przeleci w znacznie bezpieczniejszej odległości od naszej Ziemi

Jednak planetoida 2020 FX3 jest zbyt duża aby spalić się w atmosferze. Prawdopodobnie ma 89 metrów średnicy, można porównać ją do Statuy Wolności. Podróżuje z zawrotną prędkością 37 000 km / h. Jeśli uderzy w naszą planetę, zniszczy obszar wielkości miasta.

Całe szczęście te obiekty niebieskie są zaledwie orzeszkami ziemnymi w porównaniu z ogromną planetoidą, która przemknie obok Ziemi 29 kwietnia. Asteroida (52768) 1998 OR2 ma średnicę 2.2 kilometra. Jest tak duża jak wyspa Manhattan. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ten gigant będzie przelatywał w odległości około 5 milionów kilometrów od Ziemi.

Tym razem jesteśmy prawdopodobnie bezpieczni, aczkolwiek niektóre, pewne stwierdzenia NASA, bardziej mnie niepokoją niż uspokajają.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.