sponsorowane...

Najwyższy wulkan na Bliskim Wschodzie wstrząsa regionem. Jego erupcja ma być końcem świata

Damavand wulkan erupcja

Już kilka ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło rejon wulkanu górującego nad stolicą Iranu. Prawdopodobnie to zapowiedź jego erupcji, opisanej w regionalnej mitologii. Zgodnie z nią wulkan ma się zbudzić tuż przed końcem świata.

W nocy z czwartku na piątek (7/8.05) zatrzęsła się ziemia w rejonie wulkanu Demawend, najwyższej góry w Iranie i drugiego co do wysokości wulkanu w całej Azji. Wstrząs o sile M4.9 spowodował zniszczenie wielu budynków w rejonie miasta Demawend, w gruzach których zginęły 2 osoby, a 22 zostały ranne.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 50 kilometrów na wschód od Teheranu, stolicy Iranu. W mieście wybuchła panika, po tym jak drżały ściany i szyby w oknach, kołysały się wyższe budowle, a na ulice sypał się tynk z uszkodzonych elewacji. Mieszkańcy w pośpiechu opuścili swe domy.

Wstrząs uświadamia milionom mieszkańców regionu, gdzie wulkan Demawend tylko drzemie i może się zbudzić w każdej chwili doprowadzając do znacznie większej katastrofy. Jego ostatnia erupcja miała miejsce około 5350 roku przed naszą erą, a więc całkiem dawno.

Najwyższy wulkan na Bliskim Wschodzie wstrząsa regionem. Jego erupcja ma być  końcem świata

O kolejnej erupcji świadczyć mają zbierające się w wulkanicznym kraterze fumarola, czyli gorące wyziewy wydzielające się z kraterów i szczelin wulkanicznych. Są to mieszaniny pary wodnej i trujących gazów, w tym siarki, dwutlenku węgla, fluoru, chloru i siarkowodoru.

Coraz bliższa Erupcja wulkanu Demawend w Iranie, zapowiedziana w mitologii

Chociaż naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie wulkan wybuchnie, to jednak z pomocą przychodzi nam regionalna mitologia. W górze uwięziony jest bowiem przez mitycznego Feriduna król-smok Aži Dahaka, który objął władzę nad Irańczykami i ich nękał.

Tuż przed końcem świata smok ma się uwolnić i zostać zabity przez przebudzonego przez anioły Garszaspa, pierwszego człowieka, który zmartwychwstanie, herosa, pogromcę m.in. smoków, który przybędzie z Indii. Garszasp stoczy z nim ostateczną walkę dobra ze złem.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.