Największa burza magnetyczna od dwóch lat jest już za nami. Miała siłę wyprzeć satelity z orbity i utrudnić nawigację GPS

Największa burza magnetyczna od dwóch lat, która we wtorek uderzyła w Ziemię, nie jest żartem, ostrzegają rosyjscy naukowcy, mówiąc, że zwiększona aktywność słoneczna zagraża elektronice i zdrowiu ludzi. Zjawisko to może spychać satelity z ich orbity i stwarzać problemy w komunikacji satelitarnej i nawigacji GPS, podało Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Instytutu Lebiediewa Rosyjskiej Akademii Nauk.

Obraz słońca 14 marca 2019 r. © Solar Dynamics Observatory

Niespodziewana burza geomagnetyczna wybuchła we wczesnych godzinach 14 maja, kiedy w ziemskim polu magnetycznym doszło do pęknięcia. Wiatr słoneczny przenikał przez szczelinę, rozpalając zorze na północno-amerykańskich stanach, takich jak Ohio , Dakotas i Wyoming . Zakłócenia radiowe i zorza polarna w nietypowych miejscach będą kolejnym efektem ubocznym burzy magnetycznej.

Obraz przedstawiającym burze na powierzchni Słońca. © Reuters.jpg

W szczytowym momencie burza osiągnęła kategorię G3 – jedną z najsilniejszych od lat.

„ Podczas takich zdarzeń może dochodzić do fałszywych uruchomień alarmów i systemów bezpieczeństwa, ” ostrzegają naukowcy

Ale to nie tylko sprzęt, ale także ludzie, którzy zostaną dotknięci. Ci, którzy zdają sobie sprawę, że są wrażliwi na pogodę kosmiczną, mogą odczuwać dyskomfort i powinni podjąć środki ostrożności.

Skutki ostatniej burzy magnetycznej:


.

This website uses cookies.