sponsorowane...

Najpotężniejsza burza od lat: Dwa cyklony szykują się do podwójnego uderzenia w Australię

2 cyklony uderzą w australię

Władze zarządziły w czwartek ewakuację północnego wybrzeża Australii w przygotowaniach na uderzenie dwóch cyklonów, które w ciągu dnia z całym impetem wkroczą na kontynent. Jeden z nich może okazać się najpotężniejszą burzą od lat.

Prognozy przewidują, że cyklon Trevor wzmocni się i uderzy w Terytorium Północne w sobotę jako odpowiednik atlantyckiego huraganu trzeciej bądź czwartej kategorii, z towarzyszącymi mu niszczycielskim wiatrem do 250 km/godz., ulewnymi deszczami oraz gwałtownymi burzami.

Na zachód od Trevora szaleje cyklon Veronica, który już w środę osiągnął status trzeciej kategorii. Wszystko wskazuje na to, że osiągnie szczyt intensywności w pobliżu lądu, zanim w niedzielę zaatakuje północno-zachodnie wybrzeże Australii.

Władze ogłosiły stan wyjątkowy w Zatoce Carpentaria przed pojawieniem się Trevora. Terytorium Północne podejmuje aktualnie największą ewakuację przed cyklonem w historii – powiedział premier Michael Gunner podczas czwartkowej konferencji prasowej. Ewakuowani drogą powietrzną i lądową są mieszkańcy odległych terenów na wschodnim wybrzeżu Terytorium Północnego, w większości przedstawiciele rdzennej ludności australijskiej.

Większość ewakuowanych przewożona jest do tymczasowych schronień w stolicy tego terytorium federalnego, mieście Darwin, oraz do pobliskiej miejscowości Katherine. Władze podkreśliły, że cała operacja jest prowadzona z poszanowaniem tradycji i zwyczajów ewakuowanych osób oraz że używane są plemienne języki, którymi się posługują.

Mieszkańcy miasta Borroloola, które znajduje się na drodze potężnej burzy, dokonali w czwartek masowych oblężeń na stacje benzynowe. Powstawały długie, na kilkanaście kilometrów, korki. Na wielu stacjach zabrakło benzyny już po trzech godzinach. „Przyjechaliśmy tu, by zatankować do pełna nasz samochód i uciec stąd jak najdalej” – powiedziała mieszkanka Nola Anderson, dodając, że martwi się, co cyklon może zrobić z jej rodzinnym miastem. „Mam nadzieję, że nie zrobi zbyt wielu szkód, ale patrząc na jego rozmiar, obawiamy się najgorszego”.

Przewidywana ścieżka Trevora nad ciepłymi wodami Zatoki Carpentaria oraz obecne warunki atmosferyczne w tym regionie mogą sprawić, że burza umocni się i stanie się niezwykle niebezpieczna – poinformowało Australijskie Biuro Meteorologiczne. Najbardziej zabójczym cyklonem, jaki uderzył w obszar, był cyklon tropikalny Tracy, który zabił 49 osób w stolicy – Darwin – podczas świąt Bożego Narodzenia w 1974 roku.

„Spodziewamy się gwałtownej intensyfikacji w ciągu najbliższych 12-24 godzin” – powiedział w czwartek Todd Smith, kierownik Biura Meteorologii Australijskiego Terytorium Północnego. „Bardzo ważne jest to, aby ludzie zrozumieli, jak bardzo poważny jest to cyklon. Jest nie tylko intensywny, ale bardzo duży, obejmuje bardzo szeroki obszar, więc będzie miał wpływ na setki tysięcy ludzi”.

Meteorolodzy prognozują, że Trevor wkroczy na południowe wybrzeże Zatoki, a głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.