Na południu ulewy i wzbierające rzeki, a na wschodzie gwałtowne burze

południe polski powódź

Pogarsza się sytuacja na południu kraju, gdzie nieustępujące ulewy powodują nagłe wezbrania rzek i podtopienia. Z kolei na wschodzie i w centrum przechodzą gwałtowne burze, które powodują zalania dróg i budynków. Poprawy pogody nie będzie. Sprawdź ostrzeżenia!

Szczególnie niepokojąca sytuacja ma miejsce na południu naszego kraju, gdzie mimo, że burze nie występują, to jednak bardzo intensywnie pada, w dodatku są to deszcze o charakterze ciągłym, które generują nawet 100 litrów deszczówki na metr kwadratowy ziemi.

Są to ilości stwarzające zagrożenie powodziowe. Efektem tego są gwałtowne wezbrania potoków i strumyków górskich, ale również rzek, i to nawet o ponad metr w stosunku do poprzednich dni. Najgorzej jest na Śląsku, gdzie w południowej części regionu stany ostrzegawcze i alarmowe przekracza wiele rzek w dorzeczu górnej Odry.

loading...
Sytuacja na rzekach południowej Polski. Pomarańczowe trójkąty – powyżej stanów ostrzegawczych, czerwone trójkąty – powyżej stanów alarmowych. Fot. IMGW-PIB

Wezbranie tworzy się również na samej Odrze. Należy się liczyć z tym, że lokalne władze będą ogłaszać pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe, aby szybciej i dokładniej zarządzać sytuacją powodziową. Strażacy dotychczas przy umacnianiu wałów i odpompowywaniu wody z rozlewisk interweniowali już ponad tysiąc razy. Dobra wiadomość jest taka, że na Śląsku deszcze słabną.

Pogorszy się sytuacja w Małopolsce i na Podkarpaciu

Jednak niebawem zacznie się pogarszać sytuacja w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie obfite, ciągłe deszcze przeniosą się ze Śląska. Może tam spaść nawet powyżej 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a to oznacza nagłe wezbrania, tym razem w dorzeczu górnej Wisły.

W niedzielę (21.06) i w następnych dniach możliwe są tam dalsze wezbrania powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, a także lokalne podtopienia obszarów nadrzecznych. Pod wodą mogą się znaleźć zabudowania, drogi i pola uprawne.

Burze będą powodować lokalne podtopienia

Nie tylko w dorzeczu górnej Wisły padać będzie intensywnie. Podobnie będzie niemal w całym dorzeczu, gdzie spodziewamy się dodatkowo gwałtownych burz. Obejmować będą one wschodnie, północne i centralne regiony kraju.

Tylko podczas jednej burzy może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a lokalnie nawet do 100 litrów. Tak znaczące sumy opadów mogą generować punktowe, gwałtowne wezbrania, zwłaszcza na mniejszych rzeczkach, które mogą się kończyć podtopieniami dróg i zabudowań.

Sytuacja atmosferyczna nie ulegnie zmianie przynajmniej przez kilka następnych dni. Strażacy będą interweniować cały czas, a straty materialne z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych będą się powiększać. Pamiętajmy, aby śledzić ostrzeżenia, a także komunikaty lokalnych władz i centrów zarządzania kryzysowego.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here