sponsorowane...

Morze Aralskie zamieniło się w pustynię

morze aralski

Chcieli stworzyć olbrzymie plantacje bawełny, a doprowadzili do jednej z największych katastrof ekologicznych naszych czasów.

Rozległa burza piaskowa szaleje nad słynnym jeziorem Aralskim, miejscem jednej z większych ekologicznych katastrof naszych czasów. Na skutek działalności człowieka ten wielki zbiornik wody, niegdyś czwarte największe jezioro na świecie, praktycznie do końca wysechł, a w jego miejscu powstała pustynia, na której można znaleźć… wraki statków.

Teraz bardzo silne wiatry szalejące nad krajami środkowej i środkowo-zachodniej Azji, unoszą tony ziarenek piasku i przenoszą je setki kilometrów dalej, wzniecając rozległe zamiecie, paraliżujące normalne życie tysięcy mieszkańców regionu.

Morze Aralskie. Fot. NASA.
Morze Aralskie. Fot. NASA.

Oprócz tego, że poziom wody w jeziorze, a w zasadzie kilku oddzielnych akwenach, które po nim pozostały, systematycznie się obniża, to jeszcze nawiewany nieustannie piasek przyspiesza proces pustynnienia, który doprowadzi do całkowitego wymazania z mapy dawnego morza w ciągu kilku następnych lat.

Dlaczego jezioro zniknęło? W drugiej połowie ubiegłego wieku sowieci chcieli na dużej części terenu Kazachstanu i Uzbekistanu stworzyć gigantyczne plantacje bawełny. Plan był ambitny, jednak prowadzony wbrew wszelkim zasadom sztuki.

Aby przekształcić jezioro w zbiornik do nawadniania okolicznych pustyń, uchodzące do niego rzeki skierowano na pola. Jednak ogromna część słodkiej wody, nawet od 30 do 70 procent, wsiąkała w glebę i parowała, nie trafiając ani do upraw, ani do jeziora. Skutek tego można zobaczyć na animacjach zdjęć satelitarnych.

Zbiornik posiadający dawniej rozmiary równe powierzchni Irlandii, na dzień dzisiejszy, mimo wysiłków rządów zarówno Kazachstanu jak i Uzbekistanu, traci około 80-90 centymetrów wody rocznie. Wschodni basen jeziora całkowicie zanikł po raz pierwszy w 2009 roku.

Zdjęcia ujawniają, że szybkiej degradacji ulega również zachodni basen. Niebawem podzieli się on na dwa zbiorniki, które mogą przestać istnieć w ciągu kilku lat. Naukowcy sądzą, że najpóźniej w 2025 roku Jezioro Aralskie będzie już tylko wspomnieniem.


POLECANE PRZEZ GOOGLE

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.