Meksyk: potężny huragan Willa uderzył w meksykańskie wybrzeże Pacyfiku

Huragan Willa dotarł we wtorek do lądu do zachodniego wybrzeża Meksyku, przynosząc silny wiatr i ulewny deszcz, a meteorolodzy ostrzegają, że jest to niezwykle niebezpieczna burza.

Silna burza, która jeszcze w poniedziałek była huraganem najwyższej piątej kategorii, osłabła do kategorii trzeciej, zanim dotarła do lądu. Jednak meteorolodzy ostrzegają, że nawet główny huragan ma potencjał, by przynieść śmiertelne powodzie i osunięcia ziemi.

„Oko huraganu Willa znajduje się teraz nad linią brzegową w pobliżu miasta Escuinapa” – podała na Twitterze Meksykańska Narodowa Służba Meteorologiczna. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów ostrzegło, że burza wyzwala „niezwykle niebezpieczną falę sztormową wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Meksyku.

„Na razie nie mamy żadnych doniesień o szkodach” – powiedział na konferencji prasowej szef służb ratowniczych w Meksyku Luis Felipe Puente. Ponad 4250 osób ewakuowano z obszarów wysokiego ryzyka, w tym turystów, którzy przebywali na wakacjach na plażach – dodał. Znajdują się w 58 tymczasowych schroniskach.

W schronisku w Escuinapa, mieście liczącym 30 000 ludzi, które znajduje się w centrum prawdopodobnej ścieżki burzy, mieszkańcy przejmowali się swoimi domami w oczekiwaniu na zakończenie burzy. „miejmy nadzieję, że to już niedługo się skończy” – powiedział 44-letni Epigmenio Cardenas, który był wśród 2500 ewakuowanych przebywających w schronisku. „Czujesz się źle, zostawiając wszystko za sobą, ale co możesz zrobić? Jesteśmy przeciwko naturze” – twierdzi na łamach AFP.

Wielu mieszkańców zabiło okna i drzwi sklejkami. „Powiedzieli nam, że uderzy z całą siłą musimy tu przyjechać” – oświadczyła 59-letnia kucharka Maria Virginia Cardenas. „Boże, po prostu pozwól nam wrócić do domu bez szwanku” – dodano.

Meksykańska armia rozmieściła wojska, by uruchomić reakcję reagowania na obszarze dotkniętym przez żywioł. W Mazatlan, spokojnym kurorcie z turkusowymi wodami, hotele wzdłuż linii brzegowej były w dużej mierze puste, kiedy robotnicy porządkowi zabijali okna sklejkami i układali worki z piaskiem, by nie dopuścić do wzrostu wód powodziowych.

Huraganowi Willa towarzyszy silny wiatr o prędkości 195 km/h – podaje Narodowe Centrum Huraganów. Synoptycy ostrzegają, że spadnie z 15 do 30 centymetrów deszczu na część stanów Sinaloa, Nayarit i Jalisco, a miejscami suma opadów może sięgnąć 45 centymetrów. „Te opady deszczu spowodują zagrażające życiu powodzie i osunięcia ziemi” – ostrzega NHC.

W trzech stanach ogłoszono alarm i odwołano zajęcia w szkołach. W kurorcie Puerto Vallarta, gubernator Jalisco Aristoteles Sandoval w poniedziałek zarządził ewakuację hoteli i obszarów przybrzeżnych, ostrzegając, że burza może mieć „bardzo destrukcyjne konsekwencje”.
W stanie Michoacan, także na wybrzeżu Pacyfiku, ulewne deszcze spowodowały, że pociąg towarowy wykoelił się w poniedziałek w miejscowości La Goleta, powodując obrażenia u co najmniej dwóch pracowników linii Kansas City Southern 0 podały władze.

Dodatkowy chaos w pogodzie przyniosły resztki burzy tropikalnej Vicente, który doprowadził we wtorek do powodzi błyskawicznych Michoacan.
Meksykańskie wybrzeże Pacyfiku zostało już nawiedzone przez tragiczne w skutkach burze i opady w tym sezonie huraganowym. We wrześniu co najmniej 15 osób zginęło, gdy powódź nawiedziła stany Sinaloa i Michoacan. W zeszłym tygodniu w Oaxaca zmarło 11 osób, w tym siedmioro dzieci.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

This website uses cookies.