LiDAR ujawnia ukryte przed całym światem cuda dawnych cywilizacji

Technologia laserowego mapowania powierzchni Ziemi z lotu ptaka nie do poznania odmienia świat archeologii. Najnowsze odkrycie zapiera dech w piersi i cywilizacji Majów oraz stawianych przez nią niezwykłych budowli.

Naukowcy z Instytutu Ameryki Środkowej w Tulane wykorzystali potęgę możliwości najnowszych systemów obrazowania LiDAR do przeskanowania dawnych terytoriów należących do cywilizacji Majów. W trakcie lotów nad Gwatemalą, bardzo szybko natrafili w lasach deszczowych na dziesiątki tysięcy niewidocznych dla ludzkiego oka obiektów, a w tym piramid, pałaców, domów i miejsc kultu.

Chociaż coraz więcej wiemy o niezwykłej cywilizacji Majów, wciąż pozostaje ona dla nas wielką i fascynującą zagadką. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki nowym technologiom uda nam się rozwikłać większość z nich i wyciągnąć z nich bardzo cenne wnioski dla ludzkości.

Upadek cywilizacji Majów wciąż jest niejasny, ale coraz więcej przesłanek świadczy o tym, że przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne, które dotknęły tereny dzisiejszego południa Meksyku, Belize i Gwatemali. W wyniku tego, większość miast i terenów rolniczych powoli wyludniała się, a następnie, na przestrzeni wieków, została pochłonięta przez lasy tropikalne, dlatego teraz ciężko je dobrze zbadać.

Dzięki technologii laserowego mapowania LiDAR, możemy je odkryć i poznać wiele cennych informacji na ich temat z powietrza, nawet bez potrzeby organizowania misji terenowych. Najnowsze analizy odkryć pokazują nam, że była to niezwykle rozwinięta i mądra cywilizacja, która potrafiła wykorzystać dostępne zasoby w niemal perfekcyjny sposób.

Trzeba bowiem zauważyć, że cywilizacja ta liczyła od 7 do nawet 11 milionów ludzi, co na tamte czasy było liczbą ogromną. Majowie masowo transformowali bagna w obszary rolnicze i miasta. Świetnie radzili sobie również z handlem nawet na dużych obszarach Ameryki Środkowej. Nie jest tajemnicą, że w wielu dziedzinach wyprzedzali na pierwszy rzut oka bardziej zaawansowanych technologicznie i kulturowo, nas, Europejczyków.

Możemy oczekiwać, że dzięki technologii LiDAR, w najbliższych latach na świecie będzie głośno o wielkich i ważnych dla ludzkości odkryciach. Całkiem możliwe, że uda nam się odkryć kolejne wielkie piramidy pochłonięte przez lasy lub ziemię tysiące lat temu. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl

This website uses cookies.