Komary azjatyckie dotarły do Polski. Jego ugryzienie zabija 1 milion ludzi rocznie

Komar tygrysi jest niezwykle inwazyjnym gatunkiem komara. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i podobnie jak gatunki występujące w naszym kraju, żywi się ludzką i zwierzęcą krwią, ale w przeciwieństwie do nich, roznosi dużo więcej o wiele groźniejszych chorób.

Azjatycki komar tygrysi to inaczej Aedes albopictus lub Stegomyia albopicta. Jest wyjątkowo agresywny i może przenosić wiele niebezpiecznych, tropikalnych chorób, a na dodatek w Europie jest gatunkiem inwazyjnym. Wyróżnia się białymi prążkami na ciele. Osiąga od 2 do 10 mm, przy czym samica jest większa od samca. Czy powinniśmy się obawiać komara tygrysiego?

Komar tygrysi w Polsce

Komar tygrysi jest już obecny nie tylko w Azji. W ciągu ostatnich 30 lat dotarł również na inne kontynenty, z Australią i Europą włącznie. W 2008 r. występowanie komara tygrysiego odnotowano w 28 krajach świata, poza jego naturalnym zasięgiem. Pojawił się między innymi w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Francji, Włochy, Czarnogórze, Holandii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Niemczech i Polsce.

loading...

Jak się bronić?

Podobnie jak gatunki występujące w naszym kraju, komar tygrysi żywi się ludzką i zwierzęcą krwią. Rozprzestrzenia się niezwykle skutecznie za sprawą swoich doskonałych zdolności adaptacyjnych. W związku z ociepleniem się klimatu z roku na rok poszerza terytorium swojego występowania. Jak możemy się bronić?

Jedną z metod jest spryskiwanie obszarów, na których stwierdzono pojawienie się jaj permetryną, diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis. Zarówno w Chinach, jak i w Stanach Zjednoczonych prowadzone są także poszukiwania biologicznych metod walki z owadem.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here