Kolejne szczeliny wyrzucają magmę na wysokość czteropiętrowego budynku. Kilauea na Hawajach nie przestaje straszyć

Nowe pęknięcia, którym towarzyszą głośne ryki przypominające silniki odrzutowe, a także wytryski lawy osiągające wysokość czteropiętrowego budynku. Wulkan Kilauea na Hawajach nie zamierza się uspokoić i wszystko wskazuje na to, że nastąpi jeszcze potężniejszy wybuch, przed czym przestrzegają eksperci z Amerykańskiego Serwisu Geologicznego (USGS).

Szczelina w pastwiskowej wschodniej flance Kilauea to już 16., która otworzyła się od czasu wybuchu wulkanu w USA – jednego z najaktywniejszych na świecie. Od 3 maja, kiedy rozpoczęła się erupcja, tysiące ludzi uciekło ze swoich domów na hawajskiej głównej wyspie Big Island, a dziesiątki domów uległo zniszczeniu w wyniku przepływu lawy.

Nowa szczelina pojawiła się sobotę około 1,6 kilometra na wschód od innego otworu, który zniszczył dzielnicę Leilani Estates na wyspie i powstał w pobliżu domów na skraju pola.

„To się dzieje tuż przy moim domu, co jest trochę przerażające” – powiedziała 17-letnia Haley Clinton, która chciała zobaczyć nowe pęknięcie wraz ojcem, Darrylem i siostrą, Jolon. Z daleka szczelina wydaje tępę, huczące ryki, które stały się głośniejsze, gdy doszło do erupcji pary i gazu, zmieszane z uderzającymi dźwiękami płynnej lawy.

W ciągu kilku godzin po powstaniu szczeliny zaczęła wypływać z niej czerwono-czarna lawa, która wystrzeliwała na wysokość 12 metrów i miała co najmniej 45 metrów długości. Fragmenty roztopionych skał były wyrzucane w powietrze jeszcze wyżej, na wysokość 30 metrów. Obserwatorzy oblani potem z powodu intensywnego ciepła wydalanego przez lawę poczuli charaktrystyczny zapach spalenizny. Niedługo po powstaniu szczeliny Obserwatorium Wulkanologiczne należące do USGS poinformowało o podwyższonej aktywności sejsmicznej wokół szczytu wulkanu Kilaeua. USGS donosi, że na wyspie w sobotę zatrzęsła się ziemia z siłą 3,5 stopnia w skali Richtera.

Siedemnasta szczelina pojawiła się w sobotę około godz. 18:00 czasu lokalnego, a kilkadziesiąt minut później zaczęły się z niej wydobywać gazy wulkaniczne.

Geologowie zaznaczają, że to jeszcze nie koniec i ostrzegli w piątek, że eksplozje parowy z górnego krateru Halemaumau mogą wyrzucać pióropusze popiołów na wysokość 6 100 metrów i rozprzestrzeniać toksyczne chmury oraz gruzy w odległości 19 kilometrów.

W związku z rozszerzeniem obszaru dotkniętego erupcją, mieszkańcy Hawajów masowo zaopatrują się respiratory, by w ten sposób poradzić sobie z popiołem i toksycznymi gazami wydobywającymi się z wulkanu.

54-letni David Baxter, pracownik Pahoa Auto Parts, powiedział, że półmaski oddechowe znikają ze sklepu w ciągu godziny od dostawy. Sprzedano jak do tej pory ponad 3 tysiące sztuk, a wiele ludzi zamawia kolejne.

„Prawie każdy zakupił respirator w naszym stanie, a my sprzedajemy te urządzenia po kosztach – właściwie za niewielką stratą” – oznajmił Baxter. „Musimy przecież oddychać” – dodał.

Mimo, że wulkan pozostaje aktywny, Hawajska Akademia Sztuki i Nauki, szkoła średnia oraz liceum w Pahoa, zostaną ponownie otwarte w poniedziałek po tygodniowej przerwie od zajęć.

Nauczycielka w szkole, Tiffany Edwards Hunts, mieszkająca w wakacyjnej Big Island, powiedziała, że ona, jej mąż i dwoje dzieci w wieku 10 i 6 lat przygotowują się na ewentualną ewakuację z domu.

„Mój mąż dobrze radzi sobie z ochroną, ale nasze dzieci są przerażone” – dodaje.

Ludzie, uciekając z domów, pozostawili bez opieki swoje zwierzęta. Stowarzyszenie Hawaii Island Humane Society uratowało do tej pory 16 psów, trzy króliki, cztery żółwie i cztery koty.

Prawie wszystkie zostały odebrane przez ich właścicieli, a 1 400 zwierząt, w 32 konie również zabrano ze zagrożenia – poinformowało stowarzyszenie w oświadczeniu.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

This website uses cookies.