Kaldera superwulkanu Laacher w Niemczech intensywnie bulgocze – czy wulkan budzi się ponownie?

Kaldera Laacher See w Niemczech bulgocze, co sugeruje wtargnięcie magmy i odgazowanie wulkanu
Kaldera Laacher See w Niemczech bulgocze, co sugeruje wtargnięcie magmy i odgazowanie wulkanu

A nowe wideo z krateru wypełnionego wodą pokazuje, że jezioro bulgocze.

Powyżej dziewicze błękitne jezioro wypełnione żeglarzami i pływakami. Poniżej bąbelki i piętrzenie się magmy.

Jezioro Laacher to jezioro kaldery położone zaledwie ~ 30 km na południe od Bonn i ~ 60 km na południe od Köln (Kolonia), na zachód od Renu.

Jest częścią wschodniego pola wulkanicznego Eiffla, a kaldera o szerokości 8 km jest obecnie wypełniona jeziorem.

Obecnie większość ludzi nie myśli o aktywności wulkanicznej w Europie Środkowej, ale uważa się, że pod tą częścią kontynentu leży pióropusz płaszcza, który tworzy wulkany Eifel.

A teraz ostatnie wideo z kaldery Laacher pokazuje bulgotanie jeziora, sugerując , że pod jeziorem nadal odgazowuje się magma :

Powstanie kaldery Laacher

Ostatnia eksplozja superwulkanu Laacher miała miejsce ~ 12900 lat temu i objęła znaczny obszar Europy popiołem i tefrą. Przy szacowanej  wartości wskaźnika wybuchowości wulkanicznej wynoszącej 6 , erupcja ta była 250 razy większa niż erupcja Mount St. Helens w 1980 roku.

Resztki tej erupcji można znaleźć w całej Europie i są często wykorzystywane do datowania osadów. Popiół z wybuchu znajduje się na Morzu Północnym i w całej Europie Środkowej.

Erupcja Laacher mogła mieć silny wpływ na klimat Europy i zamieszkałych tam ludzi.

Chociaż teraz nie mówi się zbyt wiele o tym superwulkanie, ponieważ szczytowy erupcja miała miejsce ~ 12.900 lat temu, Kaldera powinny nadal być traktowane jako obszar potencjalnego zagrożenia wydobywania się CO 2 co sugeruje, że magma odgazowuje co powoduje, że wulkan trzeba zaliczać do aktywnych wulkanów, których erupcja się przybliża.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here