loading...

Jak przechowywać numizmaty, aby przetrwały lata?

Jak przechowywać numizmaty, aby przetrwały lata?

Trwałość monet to kwestia sporna – z jednej strony najcenniejsze elementy kolekcji mogą pochodzić sprzed setek lat, z drugiej kontakt z powietrzem i innymi czynnikami może powodować, że stracą one swoje piękno i blask. Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają nie tylko przechowywać monety bezpiecznie, ale jednocześnie zapewniają im doskonałą i elegancką prezentację.

Dla monet, które zetknęły się z wpływem czasu

Klasery to niedrogi sposób przechowywania monet, który wykorzystywany jest najczęściej do przechowywania monet obiegowych. Ich wadą jest to, że monety mają stały kontakt z powietrzem, przez co w opinii numizmatyków nie nadają się do przechowywania monet kolekcjonerskich, które muszą być odcięte od czynników powodujących ich matowienie i niszczenie. Dodatkowo monety w klaserze ładnie się prezentują, przyjemnie się je przegląda i ogląda i co najważniejsze, jest do nich bardzo łatwy dostęp.

Elegancki i kosztowny sposób przechowywania monet

Szafki z paletami już na pierwszy rzut oka prezentują się znakomicie! Estetyczne żłobienia, kute rączki i monety ułożone na pięknie wyglądającym materiale – taki widok zachwyci każdego, nie tylko numizmatyka, ale również każdą osobę, która nie ma styczności na co dzień z monetami kolekcjonerskimi. Jest to sposób, by zbiór wyglądał profesjonalnie, jednak ma również kilka wad. Szafki i paletki to droga inwestycja. Problemem jest również to, że mając monety o różnej wielkości konieczne jest posiadanie kilku palet, które się do nich dopasują, a to generuje kolejne koszty. Trudno też zajrzeć na drugą stronę monety – musiałaby być wyjęta z palety.

Najbezpieczniejsze rozwiązanie

Kapsle to świetny sposób na przechowywanie monet bardzo wartościowych, gdyż uniemożliwia monecie bezpośredni kontakt z powietrzem. Konieczne jest jednak posiadanie palety lub specjalne pudełka, by kolekcja mogła prezentować się dobrze. Numizmatyka w takim wydaniu wymaga dodatkowych elementów do przechowywania, gdyż trzymanie kapsli luźno w pudełku nie wygląda profesjonalnie.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here