Autor zdjęcia: *^ ^* Sherry /Flickr. Lic. Creative Commons

Jak prawidłowo rozliczyć PIT za 2018 rok? Najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Wraz z początkiem nowego roku zobowiązani jesteśmy do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Samodzielne wypełnienie deklaracji może być trudne, zwłaszcza jeżeli posiadamy kilka różnych obowiązków podatkowych. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie popełnić pomyłek związanych ze składanymi deklaracjami?

Najczęstsze błędy w rocznych rozliczeniach podatkowych

Zazwyczaj są to pomyłki związane z działaniami matematycznymi. Skrupulatne i dokładne wyliczenie może być trudne jeżeli nie wiemy jak odpowiednio zaokrąglić podstawę do obliczenia podatku co skutkuje wpisaniem nieodpowiedniej kwoty do zapłaty lub zwrotu. Również problematyczne może być przepisywanie kwot do odpowiednich rubryk, co również będzie generowało błędne wyniki.

Kolejnym częstym błędem jest brak podpisu deklaracji lub niewpisanie danych personalnych. Takie przeoczenie skutkować będzie wezwaniem do Urzędu Skarbowego celem naniesienia poprawek. Tylko wówczas deklaracja będzie uznana za złożona w terminie, dlatego ważne jest dopilnowanie tych podstawowych kwestii.

Potencjalnie problematyczna może być również konieczność złożenia rozliczenia, nawet jeżeli nie otrzymamy PIT-u 11 od pracodawcy. Należy samemu obliczyć odpowiednie kwoty i na tej podstawie wypełnić deklarację. Warto wówczas umieścić odpowiednią adnotację do Urzędu Skarbowego o samodzielnie wyliczonych stawkach. Nie otrzymanie PIT-u nie zwalnia nas z obowiązku z rozliczenia i nie jest traktowane jako taryfa ulgowa! Złożenie deklaracji, nawet błędnie wypełnionej jest dużo lepszym rozwiązaniem niż niezłożenie jej wcale. Należy przestrzegać wyznaczonych terminów, ponieważ ich zaniechanie może skutkować karą grzywny.

Rozliczenie z małżonkiem – na co zwrócić szczególną uwagę

Wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie można wykorzystać, jeżeli podlegamy opodatkowaniu liniowemu, tonażowemu oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nawet gdy to tylko część przychodu, a druga jest na zasadach ogólnych. Złożenie wspólnej deklaracji również będzie błędne, jeżeli nie jesteśmy małżeństwem cały rok. Tyczy się to zarówno nowożeńców, rozwodników, jak i wdowców oraz wdów. W takim przypadku należy wypełnić zeznania osobno.

Odliczenie Internetu – popełniane błędy

Limit odliczenia za Internet wynosi 760 zł. Jeżeli wypełniamy deklarację wspólnie z małżonkiem, możemy odliczyć maksymalnie 1520 zł pod warunkiem, że koszta te posiadamy udokumentowanymi fakturami. Nie możemy wnioskować o odliczenie większej kwoty niż wydaliśmy łącznie w ciągu roku za korzystanie z Internetu. Dlatego też błędem będzie podwajanie wymiaru tej ulgi i wnioskowanie o nienależny zwrot.

Jak poprawnie rozliczyć PIT za 2018 rok?

Aby znacznie sobie ułatwić obliczanie podatku, warto skorzystać z gotowych programów, które w łatwy i przejrzysty sposób pomogą nam się rozliczyć. Dzięki ich użyciu eliminujemy występowanie podstawowych błędów. Otrzymujemy pewność, że obliczona kwota jest prawidłowa, a dzięki konieczności potwierdzenia danych nie będziemy musieli tracić czasu na poprawki w Urzędzie Skarbowym. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tej formy rozliczenia.

W tym roku Ministerstwo Finansów udostępniło również możliwość szybkiego wypełnienia PIT-u przez ich platformę. Do zalogowania się potrzebujemy wyłącznie nasz pesel, zeznanie podatkowe z zeszłego roku i aktualny PIT-11. W ten sposób otrzymujemy wstępnie wypełnione rozliczenie PIT, na podstawie dokumentów dostarczonych do urzędu przez naszych pracodawców. Możemy w łatwy sposób go zaakceptować lub nanieść ewentualne poprawki, dzięki czemu znacznie skraca się cała procedura rozliczenia.

Zobacz komentarze (1)

  • Cóż to za zmiana kontenta.
    I krwiożerczej komety nie było od miesiąca, czemu.

This website uses cookies.