Islandia dotknięta rojem ponad 1500 trzęsień ziemi (M5.7 i M5.4) Wulkan Grímsvötn na skraju erupcji

Wulkan Grímsvötn wybuch Islandia

Intensywny rój trzęsień ziemi w tym M5.7 i M5.4 obecnie trzęsie miastami i wioskami w północnej Islandii.

Tymczasem urzędnicy i naukowcy informują, że wulkan Grímsvötn przygotowuje się do następnej erupcji.

Islandia jest bardzo aktywna geologicznie z wieloma wulkanami, w tym Hekla, Eldgjá, ​​Herðubreið i Eldfell. Erupcja wulkanu Laki w latach 1783–1784 spowodowała głód, który zabił prawie jedną czwartą populacji wyspy i spowodował pojawienie się chmur pyłu i mgieł nad większością Europy oraz części Azji i Afryki, które utrzymywały się kilka miesięcy później. Erupcja miała także wpływ na klimat w innych regionach świata.

21 marca 2010 r. Wulkan w Eyjafjallajökull na południu Islandii wybuchł po raz pierwszy od 1821 r., Zmuszając 600 osób do ucieczki z domów. Dodatkowe erupcje 14 kwietnia zmusiły setki ludzi do opuszczenia domów. Powstała chmura pyłu wulkanicznego spowodowała poważne zakłócenia w podróżach lotniczych w całej Europie.

Kolejna duża erupcja miała miejsce 21 maja 2011 r. Tym razem był to wulkan Grímsvötn, położony pod grubym lodem największego lodowca w Europie, Vatnajökull. Grímsvötn jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Islandii, a erupcja ta była znacznie silniejsza niż aktywność Eyjafjallajökull w 2010 r., popiół i lawa zostały zrzucone do atmosfery na wysokość 20 km, tworząc duże smugi popiołu i gazu.

Rój trzęsień ziemi wstrząsa północną Islandią

Od wczorajszego wybuchu roju wykryto ponad 1500 trzęsień ziemi:

  • M5.4 trzęsienie ziemi 42 km na północny wschód od Siglufjörður, Islandii; 2020-06-20; 15:05:11 (UTC)
  • M5.7 trzęsienie ziemi 10 km na północny wschód od Siglufjörður, Islandii; 2020-06-20; 19:26:22 (UTC)
  • M4.5 trzęsienie ziemi 15 km na północny wschód od Siglufjörður, Islandii; 2020-06-20; 20:11:18 (UTC)

Dwa największe trzęsienia ziemi odczuli mieszkańcy Dalvíku, Hofsós, Siglufjörður i Akureyri, a także mieszkańców gminy Hörgársveit w głębi lądu. Nie zgłoszono ani obrażeń, ani szkód.

Islandia dotknięta rojem ponad 1500 trzęsień ziemi

Wulkan Grímsvötn przygotowuje się do następnej erupcji

Wulkanolodzy twierdzą, że wulkan Grímsvötn przygotowuje się do kolejnej dużej erupcji. Ostatnie pomiary gazu  wskazują,  że magma znajduje się w pobliżu powierzchni wulkanu. Grímsvötn po raz ostatni wybuchł w 2011 roku i wybucha średnio co 5-10 lat.

„ Po raz pierwszy zmierzyłam tyle SO 2  w wulkanie na Islandii, który nie znajduje się w fazie erupcyjnej, a jej obecność wskazuje na znajdowanie się magmy na płytkim poziomie ”, mówi Melissa Anne Pfeffer, specjalistka z Met Office, która przeprowadzała badanie.

Oprócz wysokiego poziomu SO 2 aktywność geotermalna na powierzchni wulkanu znacznie wzrosła.

Ponadto naukowcy wykazali korelację między jökulhlaup (lodowcowymi powodziami) a erupcjami w Grímsvötn. Kiedy ciśnienie w układzie wulkanicznym wzrasta z powodu gromadzenia się magmy i jeśli w jeziorze jest przechowywana duża objętość wody, uwolnienie ciśnienia po usunięciu wody podczas powodzi może ułatwić uniesienie magmy na powierzchnię i wywołać, w tym sposób potężną erupcję.

Obecnie poziom wody jest dość wysoki, a ciśnienie w komorze magmy poniżej kaldery osiągnęło wartości porównywalne z tymi sprzed ostatniej erupcji. Dlatego należy wziąć pod uwagę erupcję wywołaną przez powódź lodowcową.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here