Irańscy lekarze: władze ukrywają liczbę ofiar koronawirusa

liczbę ofiar koronawirusa

Około 70 irańskich lekarzy, którzy mieszkają w Europie i USA, oskarżyło w liście wysłanym do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rząd w Teheranie, iż ukrywa rzeczywisty zasięg epidemii koronawirusa. Twierdzą, że liczba zgonów z powodu Covid-19 prawdopodobnie przekroczyła 3 tysiące.

Jeśli liczba podana przez lekarzy związanych z opozycyjną Irańską Radę Oporu jest prawdziwa, to liczba śmiertelnych ofiar epidemii w Iranie jest nieporównanie wyższa niż podana oficjalnie przez władze, które ogłosiły, że do czwartku zmarło 429 osób.

Lekarze z Irańskiej Rady Oporu piszą w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa: “Prawdziwa liczba śmiertelnych ofiar epidemii koronawirusa w Iranie przekracza prawdopodobnie 3000 osób. Jest to rezultat wynikającego ze względów politycznych zbyt późnego zaalarmowania społeczeństwa przez rząd oraz braku kompetentnych działań w walce z kryzysem”.

Główny doradca ajatollaha Chameneia zakażony koronawirusem

Ali Akbar Welajati, czołowy doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia, został zakażony koronawirusem – podała dziś irańska agencja Tasnim. 74-letni polityk został poddany kwarantannie.

Welajati to od dawna jedna z kluczowych postaci irańskiego reżimu. Choć z zawodu jest pediatrą, głównym polem jego działania jest dyplomacja. Przez lata był on szefem irańskiego MSZ, a obecnie jest głównym doradcą ds. zagranicznych ajatollaha Chameneia.

Welajati nie jest pierwszym wysoko postawionym irańskim urzędnikiem, który zaraził się koronawirusem. Wcześniej infekcję stwierdzono m.in. u trzech wiceprezydentów kraju oraz co najmniej u 23 deputowanych parlamentu.


Pomóż nam dotrzeć do większej ilości osób w tych ciężkich czasach i udostepnij artykuł... Dziękujemy Sztab Live Global Alert.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.