Strona główna Widmo wojny Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa

Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa

Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa

Władze Iranu wydały nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa oraz 35 innych oficjeli, których oskarżają o zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego. Teheran zwrócił się w tej sprawie do Interpolu. Organizacja jak dotąd nie skomentowała sprawy.

O podjętych krokach poinformował w poniedziałek irański prokurator Ali Alkasimehr, cytowany przez agencję Fars. Jak przekazał, Donaldowi Trumpowi i ponad 30 innym osobom oskarżanym przez Iran o udział w ataku, w następstwie którego zginął irański generał Kasem Sulejmani, postawiono “zarzuty morderstwa i terroryzmu”. Prokurator nie ujawnił tożsamości pozostałych oficjeli.

Alkasimehr zapowiedział, że Iran będzie się domagał ścigania Trumpa nawet po zakończeniu jego prezydentury. Uściślił, że Iran zażądał wydania za amerykańskim przywódcą i innymi osobami “czerwonej noty”, co stanowi najwyższą przewidzianą przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Interpol nie komentuje

Interpol z siedzibą w Lyonie we Francji na razie nie skomentował sprawy – informuje agencja AP. Dodaje przy tym, że jest mało prawdopodobne, aby uwzględnił wniosek Iranu, ponieważ wytyczne dotyczące not zabraniają tej organizacji “podejmowania jakiejkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym”.

Według procedur Interpolu, po otrzymaniu wniosku organizacja zastanawia się, czy podzielić się informacjami z państwami członkowskimi. Nie ma obowiązku upublicznienia żadnej z not, choć niektóre publikuje na swojej stronie internetowej.

Interpol to działająca w ponad 190 krajach międzynarodowa organizacja policji, pomagająca organom ścigania krajów członkowskich w walce z różnymi formami przestępczości.

No comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here