Hawaje: trzy osoby zostały uwięzione przez lawę

Trzy osoby zostały bezpiecznie przetransportowane w niedzielny poranek, gdyż lawa związana z wulkanem Kilauea na Hawajach zagrażała obszarowi, w którym zostali uwięzieni – poinformowała Gwardia Narodowa.

Dwóch mężczyzn i kobieta stali się ostatnimi osobami ewakuowanymi na hawajskiej wyspie Big w związku z aktywnością wulkanu, który wybuchał 3 maja. W sobotę żołnierze Gwardii Narodowej, wraz z policjantami oraz strażakami wyprowadzali ewakuowanych z domów na wschodnim krańcu wyspy, na kilka godzin przed ostatecznym odcięciem drogi do obszaru przez strumień lawy.

Gorący potok stopionych skał o szerokości trzech boisk piłkarskich pełznie nad autostradą w pobliżu skrzyżowania w Kapoho – nadmorskiej społeczności odbudowanej po niszczącej erupcji Kilauea w 1960 roku.

W okolicy pozostaje kilkadziesiąt osób, ale nie jest jasne, czy znajdują się w dzielnicach, które są bezpośrednio zagrożone lawą – twierdzą urzędnicy. Przepływy lawy sprawiły, że Kapoho oraz sąsiadujący rozrastający się Vacationland zostały odcięte od świata – informuje Hawaii County Civil Defense.
te
Lawina zniszczyła także słodkowodne jezioro i wygotowała wodę wypełniającą cały ten zbiornik – poinformowało w sobotę Hawajskie Obserwatorium Wulkanologiczne.

Władze już od środy wzywały mieszkańców tego obszaru do jego opuszczenia, zanim lawa wypływająca z wulkanicznej szczeliny u wschodniego podnóża Kilauea odetnie jedyną drogę ucieczki.

Ostatnia fala ewakuacji została przeprowadzona w piątek późnym wieczorem oraz w zeszły wtorek przez personel straży pożarnej oraz policję, przy pomocy Gwardii Narodowej Hawajów i zespołów robót publicznych – powiedziała rzeczniczka okręgu obrony cywilnej, Janet Snyder. Około pół tysiąca osób mieszka w okolicy Kapoho, ale Snyder powiedział, że nie było od razu jasne, ilu mieszkańców, jeśli w ogóle ktoś, zdecydowało się pozostać na miejscu.

Kolejne 2 tys. osób zostało już ewakuowanych z Leilani Estates, obszaru położonego dalej na zachód, gdzie od 3 maja dziesiątki domów zostało strawionych lub odciętych przez rzeki lawy przemierzających przez krajobraz.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

This website uses cookies.