Grecja: Największe trzęsienie ziemi od 10 lat. Popularne kurorty są odcięte od świata

W środku nocy silne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. Choć wstrząsy się tam zdarzają często, to jednak ten był nadzwyczaj gwałtowny i spowodował sporo szkód na popularnych wśród turystów wyspach. Ogłoszono nawet ostrzeżenie przed tsunami.

Krótko przed godziną 1:00 w nocy zachodnią Grecję nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 10 lat. Ognisko wstrząsu o sile M6.8 znajdowało się pod dnem Morza Jońskiego, a jego epicentrum w pobliżu wybrzeży popularnych wśród turystów wysp Zakintos i Kefalinia (dawniej Kefalonia).

Krótko po wstrząsie, gdy dziesiątki tysięcy Greków zerwało się ze swych łóżek na równe nogi, władze wydały ostrzeżenie przed tsunami, ponieważ zaobserwowano zmiany poziomu morza. Ewakuowano wszystkich turystów i mieszkańców z obszarów nadbrzeżnych. Na szczęście po kilku godzinach stało się jasne, że fale do lądu nie dotarły, więc zagrożenie minęło.

Wstrząs był odczuwany w promieniu setek kilometrów od epicentrum, a więc niemal w całej Grecji, ale także częściowo w południowej Albanii i południowych Włoszech. Szkody poczynione przez żywioł znaczące, zwłaszcza na wyspach położonych najbliżej epicentrum.

Ucierpiało wiele budynków, uszkodzone zostały drogi, mosty i sieć energetyczna. Bez prądu są całe miejscowości na wyspach Zakintos i Kefalinia, w tym te najchętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Niektóre drogi są nieprzejezdne z powodu osuwisk ziemi i popękania nawierzchni. Te, które stanowią jedyny dojazd do miejscowości, sprawiają, że są one odcięte od świata.

Na Zakintos wszystkie szkoły pozostają dzisiaj (26.10) zamknięte. Decyzję o zamknięciu zakładów pracy podjęli niektórzy pracodawcy, których pracownicy usuwają szkody poczynione przez żywioł w swojej okolicy. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach. Wciąż występują wstrząsy wtórne o sile około M5.0.

Trzęsienia ziemi w Grecji nie są niczym niezwykły, bo jest to jeden z najbardziej narażonych na wstrząsu krajów w Europie. Jednak tak silne trzęsienia zdarzają się bardzo rzadko, zaledwie raz na dekadę. Dzisiejszy wstrząs był największy od 14 lutego 2008 roku, kiedy ziemia zatrzęsła się z siłę M6.9. Ucierpiała wówczas południowa Grecja, głównie południowe wybrzeża Peloponezu.

W 1999 roku trzęsienie ziemi nawiedziło rejon Aten, gdzie zginęły 143 osoby. W 1953 roku wstrząs spowodował poważne szkody na Zakintos. W rumowiskach śmierć poniosło nawet 800 osób. Jednak te najbardziej śmiercionośne wstrząsy miały miejsce dawno temu. W 1881 roku zginęło niemal 8 tysięcy osób, a 1481 roku nawet 30 tysięcy.

Źródło: TwojaPogoda.pl

This website uses cookies.