Grecja: Biblijna plaga zjadła wszystko

Mieszkańcy wiosek walczą z prawdziwą plagą szarańczy na małej greckiej wyspie, co zmusiło władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego – donosi Daily Mail.

Senny port Agios Efstratios nawiedziła biblijna plaga milionów owadów, które pochłaniają tyle roślinności, że głodują zwierzęta hodowlane. Zdesperowani studenci z Aten przebyli na skalisty teren, by walczyć z szarańczą, rozpryskując pestycydy – ale nadal roją się po wyspie.

loading...

Pojedynczą wyspę zamieszkuje około 200 osób, którzy regularnie zmagają się z problemem inwazji szarańczy. Jednak aktualna plaga jest większa niż kiedykolwiek, dlatego stan wyjątkowy ogłoszono po latach ignorowania problemu.

Studenci z Akademii Rolniczej w Atenach, nadzorowani przez naukowców, próbowali pokonać szarańcze pestycydami – diflubenzuronem i spinosadem. „To trudne zadanie ze względu na specyficzny teren – trzeba iść na piechotę” – oświadczyła Stella Spanou, członek lokalnej administracji.

„Ekologiczne środki chemiczne działają, osiągają dobre wyniki. Ale nadal jest wiele szarańczy, ponieważ nie możemy ich wszędzie rozpylać” – dodała.

Studenci musieli uzyskać specjalne zezwolenie rządu na stosowanie pestycydów, ponieważ substancje chemiczne nie były zarejestrowane do użytku przeciwko szarańczom.

Spanou powiedziała, że mieszkańcy i władze wyspy wielokrotnie zwracały się do rządu z prośbą o ogłoszenie stanu wyjątkowego, ale spotykali się z odmową. „Tym razem się udało, ponieważ problem jest bardzo duży. Oznacza to, że możemy przezwyciężyć biurokratyczne problemy i robić rzeczy znacznie szybciej” – podkreśliła w wywiadzie dla lokalnego portalu informacyjnego.

Wyspa, która jest oddalona 45 kilometrów na południe od Limnos, ma jedną wieś, gdzie szarańcza całkowicie zjada ogrody warzywne. Agios Efstratios posiada rzadką florę i faunę – i jest częścią europejskiej sieci ochronnej. Z tego powodu w wiosce nie wolno używać chemikaliów, aby się ich pozbyć. Mieszkańcy, którzy trudzą się rolnictwem i rybołówstwem, mogą starać się o odszkodowanie zniszczonych upraw przez owady.

źródło: krolowa superstar

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here